element letňany

Magazín o bydlení

Hledáte bydlení v Praze? Podívejte se na 4 nové developerské projekty

Po nových bytech je zejména v hlavním městě velký hlad. Developerská výstavba vzniká především na Praze 5 nebo na Praze 9. Vybrali jsme pro vás 4 nové bytové projekty, které stále ještě mají volné byty. Podívejte se na ně.

Realitní trh je našponovaný. Nemovitosti zdražují, rostou úvěrové sazby u hypoték, výstavba nových bytů spíše stagnuje, zatímco poptávka po bydlení i investičních bytech je vysoká. I přes zdlouhavá povolovací zřízení roste v pražské metropoli hned několik nových bytových domů, některé z nich jsou ve fázi hrubé stavby, jiné už jsou připravené k nastěhování. Co se týká městských částí, statistiky ukazují, že nejvíce volných bytů je na Praze 5, následuje Praha 4 a poté Praha 9.

I přes rostoucí ceny bytů mají lidé stále velkou chuť do bydlení investovat. Pokud nedosáhnou na větší byty, volí menší bydlení, například 2+1 místo tradičního 3+1. Ochota lidí zadlužit se kvůli vlastními bydlení zůstává vysoká. Když nedosáhnou na klasické bankovní úvěry, kofinancují nákup nemovitosti s pomocí úvěrů ze stavebního bydlení nebo s pomocí rodiny.

Nové developerské projekty v Praze

Nová bytová výstavba v Praze probíhá buď v prolukách nebo na brownfieldech, protože volných pozemků v centru, resp. v širším centru je logicky nedostatek. Metropole se ale rozrůstá i na okrajích a také za svými hranicemi.

Žádané jsou především byty v dopravně dostupných lokalitách, za ideální je považovaná kombinace bydlení v zeleni ale nedaleko centra. Lidé rovněž požadují občanskou vybavenost i možnost aktivně strávit volný čas ve svém bydlišti.

nových bytových projektů, které v Praze nedávno vznikly nebo jsou právě dostavovány, jsme vybrali čtyři.

Element Letňany

Letňany jsou podle statistik jednou z dlouhodobě oblíbených pražských lokalit. A v poslední době se stále častěji objevují v hledáčku lidí, kteří pořizují bydlení v metropoli. Praha 9 je velmi dobře občansky vybavená. Splňuje tak nároky na moderní bydlení – mít vše v dosahu bydliště.

Pro tuto městskou část hovoří i výborná dopravní dostupnost. Do Letňan vede metro, jež zajišťuje rychlé spojení s centrem. Autem se zase rychle napojíte na pražský okruh. Letňany mají nyní i svůj lesopark, který byl dokončen v roce 2012.

Není divu, že v Letňanech probíhá developerská výstavba. Příkladem je nový bytový projekt Element Letňany s kapacitou 107 bytových jednotek s dispozicí od 1+kk do 3+kk. Byty jsou vhodné pro singles, mladé páry i rodiny s dětmi. Každý byt je vybavený komorou a lodžií. V okolí je také dostatek parkovacích stání.

Rezidence Vrchlického

Pokud naopak hledáte bydlení v blízkosti pražského centra, zavítejte do Prahy 5. Zde jsou k dispozici byty v nízkoenergetickém projektu Rezidence Vrchlického. Projekt má 73 jednotek, z toho 21 studií a 52 bytů o velikosti 1+kk až 3+kk. V prvním nadzemním podlaží dostaly byty i svoji předzahrádku. Bytový dům má i dostatek parkovacích stání.

Výstavba je situována na rozhraní čtvrtí Smíchova a Košířů nacházejících se u Motolského potoka. Právě Košíře jsou v poslední době vyhledávanou částí Prahy. Hlavním důvodem je blízkost zeleně a skvělá dopravní dostupnost do centra. V blízkosti Rezidence Vrchlického staví tramvaje, autobusy i metro. Do centra města se tak dostanete do několika minut.

Praha 5 současně nabízí dostatečnou občanskou vybavenost, ať už jde o školy a školky, restaurace, obchody, lékárny nebo pošty. Stále důležitější je při výběru bydlení i „dobrá adresa“ a tou Smíchov rozhodně je. Krom toho nabízí i zeleň – v blízkosti je řada městských parků, jako je Klamovka, Bertramka nebo Petřín.

Viladomy Zbuzany

Praha se rozrůstá nejen ve svém středu a na okraji, ale také za svými hranicemi. Stále více lidí hledá možnosti „venkovského“ bydlení s dobrou dostupností do metropole. Podobné bydlení je možné v obci Zbuzany na Praze-západ u jihozápadního okraje Prahy. Do centra hlavního města je to jen 13 kilometrů.

Ve Zbuzanech vznikl projekt Viladomy Zbuzany, který nabízí 10 bytových objektů. Výstavba je rozdělena do tří etap. Koncept je zpracovaný tak, aby přesně zapadl do proluky, jež přiléhá k návsi obce, takže nenarušuje celkový ráz vesnice. Třípodlažní domy obsahují celkem 268 bytů, jež jsou vhodné jak pro jednotlivce, tak rodiny s dětmi.

Pokud si vybíráte bydlení za Prahou a do metropole budete každý den dojíždět, je důležitá dopravní dostupnost. Do Zbuzan vedou silnice třetí třídy a v okolí je rychlostní silnice E150 s exitem na Řeporyje. Na Pražský okruh se ze Zbuzan dostanete na dvě minuty. Do 15 minut jste v centru. Do Zbuzan zajíždí i MHD, autobus vás do 13 minut doveze ke stanici metr B – Luka. V obci je i železniční trať. Cesta ze Zbuzan na Smíchovské nádraží trvá asi 17 minut.

Panorama Beroun

Dalším z projektů, který nabízí bydlení za Prahou, ale na Zličín na metro B se dostanete už za 10 minut, je Panorama Beroun. Developerský projekt nabízí komorní bydlení v 15 bytových jednotkách o dispozici 2+1 až 3+kk.

Vzhled bytového doku navazuje na stávající výstavbu. Přízemní byty mají předzahrádku, ve vyšších patrech jsou balkony. Projekt myslí i na dostatečné množství parkovacích míst. Ve městě je vyspělá občanská vybavenost a příroda je nadosah.

Hledáte právě teď bydlení v Praze? Dáváte přednost centru, nebo bytu v blízkosti zeleně?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development