Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Kupujete letos byt? Podívejte se, co se na realitním trhu děje

Nemovitosti zdražují a ani letošní rok podle analytiků nepřinese do realitního trhu opačný trend. Odborníci neočekávají ani zlevňování hypoték. Nejlepší doba pro nákup nových bytů je prý už za námi. Jaký bude rok 2018 v realitním byznyse? Co se mění? A jaké novinky přináší legislativa?

Velká poptávka po nemovitostech, především po bytech, a stagnující výstavba nových bytů – to jsou hlavní důvody, proč jdou ceny realit nahoru. Stavební výroba v listopadu loňského roku zpomalila meziroční růst na 1,9 procent, jak uvedl Český statistický úřad.

Statistiky ukazují, že stavební úřady vydaly meziročně méně stavebních povolení – jejich počet se snížil o 4,7 % na 6 999. Ubylo také zahájených bytů, a to o 3,1 %. Tato listopadová čísla jen podtrhují trend na realitním trhu, který pravděpodobně bude pokračovat i v letošním roce.

Výstavbu nových bytů pravděpodobně nerozhýbe ani rok 2018. Důvodem je zdlouhavé povolovací řízení. Zároveň se mění i pravidla pro povolování nových staveb – procesem projdou pouze energeticky úsporné projekty.

Úsporné domy zdraží

Od ledna letošního roku povolují úřady developerům jen projekty na bytové domy, které budu energeticky úsporné, a jejich spotřeba energie se bude blížit nule. Požadavky na energetickou úspornost budou pravděpodobně tlačit ceny nemovitostí nahoru, protože developeři budou nuceni používat účinnější zateplovací systémy nebo úspornější okna.

Povinnost na energetickou efektivitu budov se bude rozšiřovat i na další stavby. Od roku 2020 se tak bude vztahovat i na malé developerské projekty a rodinné domy. Právě to se může nejvíce odrazit na cenách nemovitostí.

Zatímco v příštím roce se pravidla zpřísní především pro developery, kteří budují kanceláře, obchodní centra a velké rezidenční domy v centrech měst, konečná změna bude mít vliv na veškeré nové stavby i velké rekonstrukce po celé zemi.

Výnosy investorů se krátí

S ohledem na zdražování realit se investorům krátí výnosy. I u nejlepších nemovitostí zisky klesají pod 5 procent za rok. A ani letošní rok tento trend na trhu s nemovitostmi pravděpodobně nezvrátí.

Developerská výstavba nových bytů stagnuje, a tak se zdá, že investice potáhnou administrativní a retailové nemovitosti. Zhruba ze 70 % se na celkovém investičním objemu bude podílet Praha.

Chuť kupovat zůstává

I přes zdražující se nemovitosti mají lidé stále velkou chuť do bydlení investovat. Rostoucí ceny bytů v některých případech vedou k pořízení menšího bydlení, například bytu 2+1 místo 3+kk nebo 3+1.

Ochota lidí zadlužovat se kvůli bydlení ale zůstává. Pokud nedosahují na bankovní úvěry, kofinancují nákup nemovitosti s pomocí úvěrů ze stavebního bydlení nebo s pomocí rodiny.

Čtěte také: Vývoj hypoték. Jak dostupné bude v roce 2018 bydlení?

Zdražují i pronájmy

Ruku v ruce s rostoucími cenami nemovitostí zdržují i pronájmy. Stejně jako ceny nemovitostí se i ceny pronájmů za poslední roky zvedly o desítky procent. Záleží zejména na lokalitě, v níž je byt pronajímán. V Praze může nájemné převyšovat měsíční splátky hypoték. V mimopražských regionech bývá srovnatelné se splátkami.

Vrací se předkupní právo

Nový občanský zákoník zrušil předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí a poskytl majitelům podílů na domě nebo bytě nabídnout tento podíl k prodeji komukoli. V realitních inzerátech proto přibylo nabídek, kdy lidé prodávají pouze podíl na společném majetku. Předkupní právo bylo možné zajistit jen smluvně.

Letos v lednu se ale občanský zákoník v podstatě vrátil ke staré úpravě. Na váš podíl na nemovitosti tak mají předkupní právo znovu spoluvlastníci nemovitostí. To znamená, že podíl musíte nejprve k prodeji nabídnout spoluvlastníkovi.

Nabídku je třeba podat písemně. Pokud je spoluvlastníků více a na odkoupení se mezi sebou nedohodnou, mají právo vykoupit váš podíl poměrně podle velikosti svých podílů. Až v okamžiku, kdy váš podíl koupit odmítnou, můžete jej svobodně prodat jinému kupci. Prodej vašeho podílu na nemovitosti se za těchto okolností prodlužuje – musíte čekat na vyjádření spoluvlastníků.

Pokud podíl na nemovitosti chcete převádět na blízkou osobu (manžel, manželka, sourozenci, děti, rodiče), v takovém případě předkupní právo nevzniká. Nevzniká ani v případě, když se ho spoluvlastníci dobrovolně vzdají (potom je taková skutečnost zapsaná v katastru nemovitostí).

Při porušení povinnosti předkupního práva (pokud byste svoji nemovitost nabídli k prodeji, aniž byste napřed oslovili spoluvlastníka), se může svého práva domáhat zpětně, a to i na novém majiteli.

Benkova Rezidence

Tipy pro interiérový design

V malých bytech je klíčové efektivní využití každého centimetru. Vestavěné skříně, skládací nábytek a multifunkční kusy, jako jsou rozkládací pohovky nebo stoly, které lze složit ke zdi, jsou skvělými způsoby, jak ušetřit místo.

Trendy v moderním bydlení

V dnešní době se stále více lidí zajímá o udržitelnost a ekologii.

geosan development