element letňany

Magazín o bydlení

Jak šetřit teplo při vytápění bytu?

Letošní zima nás zatím stále šetří. Nemusí to ale dlouho trvat, venkovní teploty klesnou pod bod mrazu a my budeme zvyšovat výkon radiátorů a teplotu v bytě. Jak topit, abyste se ohřáli a zároveň co nejvíc šetřili? Podívejte se na naše užitečné tipy úsporného vytápění v bytě.

Zatímco domácnosti v rodinných domech mohou optimalizovat účty za vytápění třeba tím, že si pořídí úsporný kotel nebo místo vytápění plynem začnou topit levnějším dřevem, lidé žijící v bytech jsou většinou odkázáni na dodávky z tepláren, případně na elektrické přímotopy nebo plynový kotel.

Jak jsou vytápěny byty

Teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody 1,6 milionu domácností. Zhruba 55 procent tepla pro byty se v teplárnách vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu. Dalších přibližně 7 procent tvoří biomasa a 4 procenta připadají na teplo ze zařízení pro energetické využití odpadů, z topných olejů a druhotných zdrojů energie. Přes polovinu domácností zásobují dodavatelé teplem ze sekundárních rozvodů. Více než čtvrtinu pak domovními předávacími stanicemi, zhruba 14 procent z blokových kotelen a necelých 8 procent z domovních kotelen.

Čtěte také: Povinnosti při vytápění bytu

Kolik stojí teplo z tepláren

Ceny tepla dodávaného do bytů z tepláren by měly podle Teplárenského sdružení ČR v příštím roce stagnovat. V případě tepláren na zemní plyn je možné dokonce očekávat i snížení ceny. Zdražovat by mohly ale teplárny, které aktuálně investují do nových technologií. Kolik domácnosti ve výsledku za vytápění zaplatí, bude záležet hlavně na tom, jaká bude zima.

Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě ročně spotřebuje 25 GJ tepla (to je 6 945 kWh elektřiny pro přímotopy, 730 m3 zemního plynu nebo 1750 kg hnědého uhlí) na vytápění bytu a ohřev vody. V případě 1% růstu ceny by se náklady domácností na vytápění a ohřev vody zvýšily jen o 12 korun měsíčně (počítáno při průměrné ceně uhelného tepla 545 Kč/GJ a spotřebě 25 GJ). Podle šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na vydáních domácností 6 %.

Co ovlivňuje spotřebu tepla

  • Venkovní teplota
  • Efektivita topného systému
  • Tepelná pohoda v bytě
  • Počet dnů, kdy je třeba topit
  • Využití a spotřeba teplé vody

Úspory začínají nastavením teploty

Při snižování energetické náročnosti bytu mohou skvěle fungovat drobná opatření. Na začátku stačí například snížit teplotu, na kterou byt vytápíte. Pro uchování tepelné pohody a komfortu je vhodné vytápět obytné místnosti na teplotu 21°C a ložnici na 19°C. Každý 1°C teploty v bytě navíc představuje navýšení nákladů na vytápění o 5 procent. Proto vhodně nastavte teplotu na termostatu. Pokud z bytu odcházíte, zkuste jen temperovat.

Doporučené teploty pro jednotlivé místnosti:

  • Obývací pokoj: 21 °C
  • Ložnice: 19 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Koupelna: 24 °C
  • Chodby a schodiště: 15 °C

Samozřejmě, jinou potřebu tepla budou mít byty podkrovní, které mohou těžit ze své polohy, kdy k nim stoupá teplo z nižších pater. Zatímco byty v přízemí bývají chladnější a budou mít pravděpodobně vyšší spotřebu tepla. Vždy záleží tedy na umístění bytu nebo úrovní zateplení.

Odvzdušněte radiátory a větrejte luftem

Ještě před zahájením topné sezóny je vhodné zkontrolovat otopnou soustavu, především radiátory, ventily a termostaty. Odvzdušnění radiátorů je nutností, protože pokud v nich správně neproudí topné médium (voda), nepracují efektivně. Zkontrolujte také termostatické ventily – hlavice udržujte v čistotě a zbavte je prachu. Při vytápění v bytě myslete také na to, aby mohlo teplo volně vstoupit do prostoru. Nikdy před radiátory nestavte nábytek a nezakrývejte je těžkými záclony nebo závěsy.

Ke ztrátě tepla může v zimě snadno docházet nevhodným větráním. Zatímco v létě je ventilačka otevřená ve dne v noci často nutností, v zimě nikoli. Když venkovní teploty klesnou, větrejte krátce, ale efektivně, tzv. luftem. Intenzivní větrání by nemělo být delší než 5 minut. Za tu dobu se stihne vzduch v bytě vyměnit, ale stěny neprochladnou.

Máte přehled, kolik platíte za vytápění? A jak doma šetříte teplo?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development