element letňany

Magazín o bydlení

Je lepší koupit dům, nebo byt?

Bydlet v pronájmu, to je většinou jen přechodným řešením na pár let. Když přemýšlíte o rodině a chcete se usadit, bývá většinou prvním krokem pořízení vlastní nemovitosti. Měl by to být dům, nebo byt? Je lepší byt v centru velkoměsta, nebo menší domek v satelitním městečku?

Kolik lidí, tolik názorů. Nečekejte proto, že na konci článku tuto složitou otázku rozlouskneme za vás. Ukážeme vám ale výhody a nevýhody bydlení v bytě a v rodinném domku. Podíváme se taky na to, podle čeho byste své bydlení měli vybírat a jak se můžou vaše potřeby v průběhu let vyvíjet.

Satelit jako rodinná idylka?

Stále více mladých lidí odchází za prací do hlavního města. Když se tady chtějí usadit, mají zpravidla na výběr ze dvou možností: byt v centru města nebo domek v satelitu někde na okraji metropole. Oba typy nemovitostí se přitom pohybují v cenové relaci kolem 3 až 6 milionů korun.

A proto přichází dilema: je lepší koupit byt ve městě, nebo rodinný dům v satelitu? Na první pohled se může jako rozumnější řešení zdát vlastní domek. Protože pro rodinu s dětmi je přece skvělé, když může posedět na zahradě, kde si potomci můžou hrát. Zlom může přijít v době, kdy děti půjdou do školy a začnou navštěvovat různé kroužky. Protože satelitní městečka jsou vytvářena většinou na okraji měst – často na zelené louce – nastane maraton jízd, kdy rodiče budou pracovat na druhou směnu jako taxikáři. Zahrada a domek tak mohou být najednou místo radosti spíš přítěží.

Byt v centru nebo v jeho blízkosti sice nabízí menší prostor a je bez zahrady (pokud si nepořídíte přízemní s malou zahrádkou), jenže vám ušetří čas. A je to právě čas, který je pro mladé lidi stále cennější. Dovést děti do školy, která je jen několik metrů od bytového domu, totiž zabere jen pár minut. Nehledě na to, že dopravní dostupnost oceníte i v případě pravidelného dojíždění do práce, za kulturou nebo jinými aktivitami.

Byt v centru versus satelit na okraji

  Výhody Nevýhody
Byt v centru ·         Snadná dopravní dostupnost

·         Pohodlné, bez údržby

·         Nižší náklady na bydlení

·         Vybavenost a infrastruktura

·         Společné vlastnictví

·         Bez vlastní zahrady

·         Nižší míra soukromí

·         Hluk nebo výpary z aut

Dům v satelitu ·         Vlastní nemovitost

·         Zahrada (grilování, bazén)

·         Vyšší míra soukromí

·         Čistější životní prostředí

·         Horší dopravní dostupnost

·         Nutnost údržby

·         Vyšší náklady na bydlení

·         Menší občanská vybavenost

 

Zeleň i ve městě

Možná si říkáte, že bydlení na okraji města vám umožní přístup do zeleně a usnadní zdravý životní styl. Je pravda, že stále více lidí žije aktivně. Po práci si rádi zaběhají, a to je lepší v přírodě než podél frekventované silnici. Satelitní městečka vlastně odrážejí do jisté míry ambivalentní touhu žít a pracovat ve městě, ale zároveň mít vlastní, i když malý, domek a kousek zahrady.

Být blízko centra, kultury, frmolu a společenských událostí a zároveň žít v rodinném domku v klidné zeleniny je kombinace, kterou se podaří k ideálu dotáhnout jen málokomu. Vždy je to něco za něco. I když se vám podaří najít domek v satelitu nebo čtvrti, která je dobře dostupná, nemusí se vám v konečném důsledku bydlení příliš zamlouvat. Dům i zahrada jsou časově náročné. Vyžadují vaši pozornost a údržbu. Pokud patříte k lidem, kteří si po práci rádi zajdou zacvičit, na kávu nebo do divadla, může být zahrada spíš na obtíž. To samé ale platí i obráceně. Jestli jste zarytými příznivci zahradničení a kutilství, v bytě budete pravděpodobně trpět.

Pro lidi, kteří hledají kompromis, můžou být vhodným řešením developerské projekty, které vznikají v zeleni, ale přesto jsou v centrech měst. Podobným příkladem je třeba bydlení v Praze 10. Prostorné a prosvětlené byty jsou umístěné blízko parků a zároveň jsou výborně dostupné MHD i autem.

Jak si vybrat bydlení?

Záleží především na životním stylu, který chcete vést. Je potřeba poznat sama sebe a odpovědět si na otázku, jaký způsob života vám vyhovuje. Jestli rádi navštěvujete kulturní akce, kina, divadla, kavárny, neobejdete se bez lidí a ruchu, mohl by se pro vás stát dům na okraji města utrpením. Naopak, pokud mezi vaše hobby patří pobyt venku, pěstujete vlastní zeleninu, rádi sedíte jen tak na zápraží a pozorujete západ slunce, byt nebude nic pro vás.

Současně je třeba umět si představit, jak bydlení, dojíždění, údržbu a starost o zahradu zvládnete, až se vám narodí potomci. Pro malé děti je domek se zahradou fajn, ale až povyrostou, budou hledat přátele, kroužky, budou víc času trávit mimo domov. I na to je třeba se připravit.

Na jaké otázky byste si měli odpovědět

  1. Jste spíš městský, nebo venkovský člověk?
  2. Budete mít dost peněz nebo zručnosti na opravu/údržbu domu?
  3. Máte rád/a pohodlí bytu, nebo potřebujete stále něco kutit venku či na zahradě?
  4. Kolik času jste ochotni strávit dojížděním?
  5. Bez jaké občanské vybavenosti se neobejdete?
  6. Preferujete ruch, nebo raději klid?
  7. Jaké jsou vaše záliby? Je to kultura, nebo naopak venkovní aktivity?
  8. Umíte si představit horké léto v bytě?
  9. A naopak, umíte si představit zimu v domě?
  10. Je pro vás důležitější blízkost lesa, nebo divadla?

Vždy dvakrát měřte

Možná ani teď se nedokážete rozhodnout, zda si vybrat dům, nebo byt. Zkuste si vyhledat lokality, o kterých byste uvažovali. Zajeďte se na ně podívat. Vyzkoušejte si, jak dlouhou vám trvá cesta. Prohlédněte si okolí. Projděte se ulicí. Podívejte se, zda domy nejsou moc nalepené vedle sebe a zda opravdu poskytují soukromí. Zajímejte se o to, jak daleko jsou byty od školy, školky nebo zeleně. Představte si sami sebe v konkrétní lokalitě a s rukou na srdci si přiznejte, jestli je to opravdu bydlení určené pro vás.

A co vy? Dáváte přednost bytu, nebo domu?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development