Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Je lepší koupit dům, nebo byt?

Bydlet v pronájmu, to je většinou jen přechodným řešením na pár let. Když přemýšlíte o rodině a chcete se usadit, bývá většinou prvním krokem pořízení vlastní nemovitosti. Měl by to být dům, nebo byt? Je lepší byt v centru velkoměsta, nebo menší domek v satelitním městečku?

Kolik lidí, tolik názorů. Nečekejte proto, že na konci článku tuto složitou otázku rozlouskneme za vás. Ukážeme vám ale výhody a nevýhody bydlení v bytě a v rodinném domku. Podíváme se taky na to, podle čeho byste své bydlení měli vybírat a jak se můžou vaše potřeby v průběhu let vyvíjet.

Satelit jako rodinná idylka?

Stále více mladých lidí odchází za prací do hlavního města. Když se tady chtějí usadit, mají zpravidla na výběr ze dvou možností: byt v centru města nebo domek v satelitu někde na okraji metropole. Oba typy nemovitostí se přitom pohybují v cenové relaci kolem 3 až 6 milionů korun.

A proto přichází dilema: je lepší koupit byt ve městě, nebo rodinný dům v satelitu? Na první pohled se může jako rozumnější řešení zdát vlastní domek. Protože pro rodinu s dětmi je přece skvělé, když může posedět na zahradě, kde si potomci můžou hrát. Zlom může přijít v době, kdy děti půjdou do školy a začnou navštěvovat různé kroužky. Protože satelitní městečka jsou vytvářena většinou na okraji měst – často na zelené louce – nastane maraton jízd, kdy rodiče budou pracovat na druhou směnu jako taxikáři. Zahrada a domek tak mohou být najednou místo radosti spíš přítěží.

Byt v centru nebo v jeho blízkosti sice nabízí menší prostor a je bez zahrady (pokud si nepořídíte přízemní s malou zahrádkou), jenže vám ušetří čas. A je to právě čas, který je pro mladé lidi stále cennější. Dovést děti do školy, která je jen několik metrů od bytového domu, totiž zabere jen pár minut. Nehledě na to, že dopravní dostupnost oceníte i v případě pravidelného dojíždění do práce, za kulturou nebo jinými aktivitami.

Byt v centru versus satelit na okraji

  Výhody Nevýhody
Byt v centru ·         Snadná dopravní dostupnost

·         Pohodlné, bez údržby

·         Nižší náklady na bydlení

·         Vybavenost a infrastruktura

·         Společné vlastnictví

·         Bez vlastní zahrady

·         Nižší míra soukromí

·         Hluk nebo výpary z aut

Dům v satelitu ·         Vlastní nemovitost

·         Zahrada (grilování, bazén)

·         Vyšší míra soukromí

·         Čistější životní prostředí

·         Horší dopravní dostupnost

·         Nutnost údržby

·         Vyšší náklady na bydlení

·         Menší občanská vybavenost

 

Zeleň i ve městě

Možná si říkáte, že bydlení na okraji města vám umožní přístup do zeleně a usnadní zdravý životní styl. Je pravda, že stále více lidí žije aktivně. Po práci si rádi zaběhají, a to je lepší v přírodě než podél frekventované silnici. Satelitní městečka vlastně odrážejí do jisté míry ambivalentní touhu žít a pracovat ve městě, ale zároveň mít vlastní, i když malý, domek a kousek zahrady.

Být blízko centra, kultury, frmolu a společenských událostí a zároveň žít v rodinném domku v klidné zeleniny je kombinace, kterou se podaří k ideálu dotáhnout jen málokomu. Vždy je to něco za něco. I když se vám podaří najít domek v satelitu nebo čtvrti, která je dobře dostupná, nemusí se vám v konečném důsledku bydlení příliš zamlouvat. Dům i zahrada jsou časově náročné. Vyžadují vaši pozornost a údržbu. Pokud patříte k lidem, kteří si po práci rádi zajdou zacvičit, na kávu nebo do divadla, může být zahrada spíš na obtíž. To samé ale platí i obráceně. Jestli jste zarytými příznivci zahradničení a kutilství, v bytě budete pravděpodobně trpět.

Pro lidi, kteří hledají kompromis, můžou být vhodným řešením developerské projekty, které vznikají v zeleni, ale přesto jsou v centrech měst. Podobným příkladem je třeba bydlení v Praze 10. Prostorné a prosvětlené byty jsou umístěné blízko parků a zároveň jsou výborně dostupné MHD i autem.

Jak si vybrat bydlení?

Záleží především na životním stylu, který chcete vést. Je potřeba poznat sama sebe a odpovědět si na otázku, jaký způsob života vám vyhovuje. Jestli rádi navštěvujete kulturní akce, kina, divadla, kavárny, neobejdete se bez lidí a ruchu, mohl by se pro vás stát dům na okraji města utrpením. Naopak, pokud mezi vaše hobby patří pobyt venku, pěstujete vlastní zeleninu, rádi sedíte jen tak na zápraží a pozorujete západ slunce, byt nebude nic pro vás.

Současně je třeba umět si představit, jak bydlení, dojíždění, údržbu a starost o zahradu zvládnete, až se vám narodí potomci. Pro malé děti je domek se zahradou fajn, ale až povyrostou, budou hledat přátele, kroužky, budou víc času trávit mimo domov. I na to je třeba se připravit.

Na jaké otázky byste si měli odpovědět

  1. Jste spíš městský, nebo venkovský člověk?
  2. Budete mít dost peněz nebo zručnosti na opravu/údržbu domu?
  3. Máte rád/a pohodlí bytu, nebo potřebujete stále něco kutit venku či na zahradě?
  4. Kolik času jste ochotni strávit dojížděním?
  5. Bez jaké občanské vybavenosti se neobejdete?
  6. Preferujete ruch, nebo raději klid?
  7. Jaké jsou vaše záliby? Je to kultura, nebo naopak venkovní aktivity?
  8. Umíte si představit horké léto v bytě?
  9. A naopak, umíte si představit zimu v domě?
  10. Je pro vás důležitější blízkost lesa, nebo divadla?

Vždy dvakrát měřte

Možná ani teď se nedokážete rozhodnout, zda si vybrat dům, nebo byt. Zkuste si vyhledat lokality, o kterých byste uvažovali. Zajeďte se na ně podívat. Vyzkoušejte si, jak dlouhou vám trvá cesta. Prohlédněte si okolí. Projděte se ulicí. Podívejte se, zda domy nejsou moc nalepené vedle sebe a zda opravdu poskytují soukromí. Zajímejte se o to, jak daleko jsou byty od školy, školky nebo zeleně. Představte si sami sebe v konkrétní lokalitě a s rukou na srdci si přiznejte, jestli je to opravdu bydlení určené pro vás.

A co vy? Dáváte přednost bytu, nebo domu?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development