Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Je lepší koupit dům, nebo byt?

Bydlet v pronájmu, to je většinou jen přechodným řešením na pár let. Když přemýšlíte o rodině a chcete se usadit, bývá většinou prvním krokem pořízení vlastní nemovitosti. Měl by to být dům, nebo byt? Je lepší byt v centru velkoměsta, nebo menší domek v satelitním městečku?

Kolik lidí, tolik názorů. Nečekejte proto, že na konci článku tuto složitou otázku rozlouskneme za vás. Ukážeme vám ale výhody a nevýhody bydlení v bytě a v rodinném domku. Podíváme se taky na to, podle čeho byste své bydlení měli vybírat a jak se můžou vaše potřeby v průběhu let vyvíjet.

Satelit jako rodinná idylka?

Stále více mladých lidí odchází za prací do hlavního města. Když se tady chtějí usadit, mají zpravidla na výběr ze dvou možností: byt v centru města nebo domek v satelitu někde na okraji metropole. Oba typy nemovitostí se přitom pohybují v cenové relaci kolem 3 až 6 milionů korun.

A proto přichází dilema: je lepší koupit byt ve městě, nebo rodinný dům v satelitu? Na první pohled se může jako rozumnější řešení zdát vlastní domek. Protože pro rodinu s dětmi je přece skvělé, když může posedět na zahradě, kde si potomci můžou hrát. Zlom může přijít v době, kdy děti půjdou do školy a začnou navštěvovat různé kroužky. Protože satelitní městečka jsou vytvářena většinou na okraji měst – často na zelené louce – nastane maraton jízd, kdy rodiče budou pracovat na druhou směnu jako taxikáři. Zahrada a domek tak mohou být najednou místo radosti spíš přítěží.

Byt v centru nebo v jeho blízkosti sice nabízí menší prostor a je bez zahrady (pokud si nepořídíte přízemní s malou zahrádkou), jenže vám ušetří čas. A je to právě čas, který je pro mladé lidi stále cennější. Dovést děti do školy, která je jen několik metrů od bytového domu, totiž zabere jen pár minut. Nehledě na to, že dopravní dostupnost oceníte i v případě pravidelného dojíždění do práce, za kulturou nebo jinými aktivitami.

Byt v centru versus satelit na okraji

  Výhody Nevýhody
Byt v centru ·         Snadná dopravní dostupnost

·         Pohodlné, bez údržby

·         Nižší náklady na bydlení

·         Vybavenost a infrastruktura

·         Společné vlastnictví

·         Bez vlastní zahrady

·         Nižší míra soukromí

·         Hluk nebo výpary z aut

Dům v satelitu ·         Vlastní nemovitost

·         Zahrada (grilování, bazén)

·         Vyšší míra soukromí

·         Čistější životní prostředí

·         Horší dopravní dostupnost

·         Nutnost údržby

·         Vyšší náklady na bydlení

·         Menší občanská vybavenost

 

Zeleň i ve městě

Možná si říkáte, že bydlení na okraji města vám umožní přístup do zeleně a usnadní zdravý životní styl. Je pravda, že stále více lidí žije aktivně. Po práci si rádi zaběhají, a to je lepší v přírodě než podél frekventované silnici. Satelitní městečka vlastně odrážejí do jisté míry ambivalentní touhu žít a pracovat ve městě, ale zároveň mít vlastní, i když malý, domek a kousek zahrady.

Být blízko centra, kultury, frmolu a společenských událostí a zároveň žít v rodinném domku v klidné zeleniny je kombinace, kterou se podaří k ideálu dotáhnout jen málokomu. Vždy je to něco za něco. I když se vám podaří najít domek v satelitu nebo čtvrti, která je dobře dostupná, nemusí se vám v konečném důsledku bydlení příliš zamlouvat. Dům i zahrada jsou časově náročné. Vyžadují vaši pozornost a údržbu. Pokud patříte k lidem, kteří si po práci rádi zajdou zacvičit, na kávu nebo do divadla, může být zahrada spíš na obtíž. To samé ale platí i obráceně. Jestli jste zarytými příznivci zahradničení a kutilství, v bytě budete pravděpodobně trpět.

Pro lidi, kteří hledají kompromis, můžou být vhodným řešením developerské projekty, které vznikají v zeleni, ale přesto jsou v centrech měst. Podobným příkladem je třeba bydlení v Praze 10. Prostorné a prosvětlené byty jsou umístěné blízko parků a zároveň jsou výborně dostupné MHD i autem.

Jak si vybrat bydlení?

Záleží především na životním stylu, který chcete vést. Je potřeba poznat sama sebe a odpovědět si na otázku, jaký způsob života vám vyhovuje. Jestli rádi navštěvujete kulturní akce, kina, divadla, kavárny, neobejdete se bez lidí a ruchu, mohl by se pro vás stát dům na okraji města utrpením. Naopak, pokud mezi vaše hobby patří pobyt venku, pěstujete vlastní zeleninu, rádi sedíte jen tak na zápraží a pozorujete západ slunce, byt nebude nic pro vás.

Současně je třeba umět si představit, jak bydlení, dojíždění, údržbu a starost o zahradu zvládnete, až se vám narodí potomci. Pro malé děti je domek se zahradou fajn, ale až povyrostou, budou hledat přátele, kroužky, budou víc času trávit mimo domov. I na to je třeba se připravit.

Na jaké otázky byste si měli odpovědět

  1. Jste spíš městský, nebo venkovský člověk?
  2. Budete mít dost peněz nebo zručnosti na opravu/údržbu domu?
  3. Máte rád/a pohodlí bytu, nebo potřebujete stále něco kutit venku či na zahradě?
  4. Kolik času jste ochotni strávit dojížděním?
  5. Bez jaké občanské vybavenosti se neobejdete?
  6. Preferujete ruch, nebo raději klid?
  7. Jaké jsou vaše záliby? Je to kultura, nebo naopak venkovní aktivity?
  8. Umíte si představit horké léto v bytě?
  9. A naopak, umíte si představit zimu v domě?
  10. Je pro vás důležitější blízkost lesa, nebo divadla?

Vždy dvakrát měřte

Možná ani teď se nedokážete rozhodnout, zda si vybrat dům, nebo byt. Zkuste si vyhledat lokality, o kterých byste uvažovali. Zajeďte se na ně podívat. Vyzkoušejte si, jak dlouhou vám trvá cesta. Prohlédněte si okolí. Projděte se ulicí. Podívejte se, zda domy nejsou moc nalepené vedle sebe a zda opravdu poskytují soukromí. Zajímejte se o to, jak daleko jsou byty od školy, školky nebo zeleně. Představte si sami sebe v konkrétní lokalitě a s rukou na srdci si přiznejte, jestli je to opravdu bydlení určené pro vás.

A co vy? Dáváte přednost bytu, nebo domu?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development