Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Má pořád smysl zateplovat? A kolik můžete získat z dotací?

Zdražovat má elektřina i zemní plyn. Zateplení domu je tak podle odborníků stále jednou z nejlepších možností, jak snížit náklady na vytápění. Lidé mohou o příspěvek na izolaci domu stále žádat z programu Nová zelená úsporám. Dotace podporují i instalaci obnovitelných zdrojů, například tepelných čerpadel nebo solárních panelů.

Zateplení domova je podle odborníků jedním z účinných řešení, které přináší kýžené úspory energií a spolu s tím i financí. Považují ho za jednu z nejrozumnějších investic, protože rodinné, potažmo bytové domy získají na hodnotě. Investice do zateplení považují za důležité také sami majitelé bytů a domů. Potvrdil to nedávný průzkum Sdružení EPS ČR, podle něhož považuje investici do zateplení za důležitou 97 procent občanů.

Správně provedená izolace zvyšuje tepelnou ochranu budovy, snižuje možnost vzniku plísní a má pozitivní dopady na zdraví obyvatel domu. Lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. Zateplení domu tak může výrazně snížit náklady na energie, a tím pádem ulevit peněžence spotřebitele. „Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 procent, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Až 550 tisíc na zateplení domu

Lidem se zateplením objektů už několik let pomáhá dotační program Nová zelená úsporám. Z něho lze financovat renovace rodinných a bytových domů, například zateplení fasády, střechy, stropů nebo výměnu oken a dveří. Dotace lze získat například také na instalaci fotovoltaických systémů nebo solárních systémů na ohřev vody, na pořízení tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu. Výše úspor se pak odvíjí od toho, jakou úsporu opatření přinese. Žadatelé mohou získat až 50 procent z celkových nákladů, nejvýše pak 550 tisíc korun.

O dotaci z programu Nová zelená úsporám mohou lidé žádat až do konce letošního roku. Na rozdíl od minulých let se žádosti posílají výhradně elektronicky. Podávat ji musí pouze vlastník nemovitosti, například rodinného nebo bytového domu. Žádost o dotaci je pak možné zaslat před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací. Zateplovací práce pak mohou být provedeny jak dodavatelem, tak svépomocí.

Dříve přitom bylo nutné, aby zateplování provedla odborná firma. Možnost realizace prací svépomocí měla podnítit k podávání žádostí i ty, kdo si raději renovují domy sami. Současně to má kompenzovat nedostatek pracovní síly ve stavebnictví, což je dlouhodobý problém.  „Nedostatek pracovní síly a materiálu ruku v ruce s vytížeností stavebních firem může celý proces zateplení prodloužit až o několik měsíců. Jestli uvažujete o zateplení, doporučujeme brát v potaz i tento fakt a stanovit si dostatečně velkou časovou rezervu,“ konstatuje Pavel Zemene.

Lidé by sáhli po polystyrenu

Při zateplování je podstatné vybrat dodavatele izolačního materiálu i materiál samotný. Z již citovaného průzkumu přitom vyplynulo, že lidé stále dávají přednost pěnovému polystyrenu, sáhly by po něm dvě třetiny investorů. Minerální vatu by si pro zateplení domu vybralo 26 procent lidí a jen 6 procent respondentů by si před zateplením udělalo průzkum trhu a porovnalo všechny dostupné materiály.

Pravdou je, že nejrozšířenějším izolačním materiálem na českém stavebním trhu je stále pěnový polystyren. Spotřebuje se ho kolem 51 tisíc tun ročně. Mezi jeho hlavní přednosti patří pevnost, lehkost a tvarovatelnost. Současně je využíván především pro své výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti, odolnost vůči vodě a povětrnostním vlivům, plísním i mikrobům. „Z pohledu cirkulární ekonomiky je zásadní to, že je pěnový polystyren dobře recyklovatelným materiálem, ve své konečné podobě je totiž tvořen až z 98 % vzduchem a 2 % polymerem,“ uzavírá Pavel Zemene.

Máte dům zateplený? Nebo se na investici teprve chystáte?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development