Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Nájmy zdražují. O kolik a proč?

Nájemné ve velkých městech roste. Lidé, kteří si letos pronajmou byt, zaplatí v Praze na nájemném zhruba o šest procent více než loni. Co stojí za zdražením nájemného? Kde byty nejvíce zdražují a o kolik?

Bydlení zdražuje. Netýká se to pouze nájmů, ale také bytů určených k prodeji. Jak jsme už psali, Praha má málo bytů a jejich ceny jdou nahoru. Do karet lidem, kteří se rozhodnou pořídit si vlastní bydlení, příliš nehrají ani zdražující hypotéky. Ty jsou stále hůře dostupné. Aby lidé dosáhli na úvěr na bydlení, musí mít našetřené peníze, stoprocentní hypotéky jsou totiž už minulostí, stejně jako levné hypoteční sazby. Dnes se ale podíváme na segment pronájmů bytů.

Nájemné zdražuje

Ceny nájmů v Praze rostly v uplynulém půlroce rychleji než ceny nových bytů. Zatímco průměrný nájem letos na konci března vzrostl meziročně zhruba o šest procent, prodejní ceny nových bytů se zdražily ve stejném období asi o čtyři procenta. Vyplývá to ze statistik developerských společností.

Nejvyšší nájem na metr čtvereční platí zájemci u nejmenších bytů do 40 metrů čtverečních. Na konci března platili lidé 357 korun na metr čtvereční. Nejlevněji, myšleno v přepočtu na metry čtvereční, se pronajímají byty o rozloze mezi 60 a 80 metry čtverečními. Nájemné se v případě velkometrážních bytů pohybuje pod 300 korun za metr čtvereční.

  • Metr čtvereční nájemního bytu v Praze aktuálně stojí v průměru kolem 300 korun.
  • Ještě loni platili lidé v hlavním městě 280 korun.
  • Celorepublikový průměr nájemného je 278 korun za metr čtvereční.

Zájem je o 2+kk

Drahé nájemné v menších bytech je logické, protože poptávka po nich je vyšší než po velkých nájemních bytech. Jinými slovy, pokud jste na druhé straně pomyslného realitního příkopu a zvažujete investici do bytu, lépe pronajmete menší byt ve větším městě než velký byt 3+1. Podle statistik developerů tvoří třetinu všech nájemních bytů právě byty o dispozici 2+kk. Nájemné v Praze se v této kategorii pohybuje kolem 14 tisíc korun.

Na trhu s nájemními byty se přitom děje to samé jako na trhu s byty k prodeji. Pokud zdražuje nájemné nových bytů z developerských projektů, jdou nahoru i ceny na takzvaném sekundárním trhu. I starších volných bytů k pronájmu v Praze ubývá, a když poptávka převyšuje nabídku, je logické, že jdou ceny nemovitostí nahoru. Stále také platí, že jedno z nejdražších nájemných platí lidé právě v Praze, která je přirozeným centrem, do něhož přicházejí lidé za prací nejen z České republiky, ale mnohdy i ze zahraničí.

Proč byty k pronájmu zdražují?

Otázkou, kterou je nutnou si položit, je, proč nájemní byty zdražují. Co prolomilo hranici nájemného, které začalo stoupat? Odpovědi je nutné hledat v různých oblastech, které spolu více či méně souvisí.

Zdražují ceny prodávaných bytu

Prvním faktorem, který zdražuje ceny bytů, je růst cen nových bytů určených k prodeji. Jak jsme se už zmínili, těch se v Praze nyní příliš nedostává. Vysoká poptávka tlačí ceny nemovitostí nahoru. Zdražují jak developerské projekty, tak byty na sekundárním trhu (starší deseti let).

Ekonomice se daří

Zdražování bytů souvisí s růstem ekonomiky, dostatkem pracovních míst i peněz. Lidé, kteří mají finance, kupují byty. Proto jejich počet na trhu rychle mizí.

Airbnb prodražuje nájmy

Ceny nájmů v turisticky frekventovaných místech, jako je například Praha, rostou i díky velkému zájmu turistů. Lidé, kteří mají byt, si mohou snadno spočítat, že pronájem přes Airbnb jim mnohdy vydělá víc, než dlouhodobý pronájem nemovitosti. Za 2+kk mohou za jednu noc utržit až dva tisíce korun. Za měsíc je to 40 tisíc, zatímco běžné měsíční nájemné za takový byt je kolem 14 tisíc korun.

Hypotéky jsou méně dostupné

Dostupnost hypoték je ve srovnání s minulými roky omezená. To se dotklo především mladých lidí nebo rodin, které zvažují pořízení prvního bydlení. Situaci, kdy nedosáhnou na hypotéku, řeší nájemním bydlením, což zvyšuje poptávku po nájemních bytech.

Lidé investují do nájemních bytů

Lidé, kteří naopak mají uspořené peníze, nebo se jim podaří získat hypotéku u banky, investují do bytů, které následně pronajímají. Nejvýhodnější jsou podle developerů garsonky a malometrážní byty v Praze. U nich se roční výnos z pronájmu pohybuje kolem 5 procent.

Porostou nájmy dál?

Odhadovat dění na realitním trhu je obtížné. Nájemné a ceny nových bytů ale nemohou růst donekonečna. Například Praze by mohla pomoci další nová výstavba bytů. Developeři a stavební firmy ale dlouhodobě poukazují na dlouhé stavební řízení a povolování nových projektů.

Bydlíte ve svém, nebo v nájemním bytě? Jak jste spokojeni s výší nájemného?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development