Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Nové byty Praha a Brno: klesá zájem o nejlevnější byty, v kurzu jsou ty luxusnější

Za první čtvrtletí roku 2015 se v Praze prodalo 1850 nových bytů. V meziročním srovnání je to o 37 % bytů víc. V současné době pražští developeři nabízí k prodeji víc jak 6500 nových bytů, z nichž je něco kolem 1200 určených k okamžitému nastěhování. 

„Kromě posledního čtvrtletí v roce 2012 a 2013 prodeje bytů v Praze konzistentně rostou, což platí i pro první čtvrtletí roku 2015.“

Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema

V meziročním srovnání se nabídka bytů navýšila přibližně o 2,3 %. Průměrná cena volných bytů zaznamenala největší propad během roku 2012 a od té doby se zvyšuje. Včetně DPH se cena za metr čtvereční během prvního čtvrtletí tohoto roku ustálila na 63 302 korunách. V meziročním srovnání tedy vzrostla asi o 3 %. V hlavním městě bylo během stejného období v nabídce celkem 266 developerských projektů.

Lidé upřednostňují luxusní byty

Nároky kupujících na bydlení se neustále zvyšuje. Jasným důkazem toho je fakt, že víc jak 93 % prodejů se uskutečňuje v cenové relaci nad 45 000 korun za metr čtvereční (vč. DPH). Téměř polovina všech prodejů se pak uskutečňuje při cenové úrovni 46 – 60 tisíc za metr čtvereční.

Během 1. čtvrtletí minulého roku jsme naopak zaznamenali trend tzv. superlevných bytů. Jejich poměr oproti zmíněnému období klesl asi o 3 %. Počet prodaných bytů v cenové relaci nad 60 000 korun za metr čtvereční naopak vzrostl o 7 % a očekává se, že si tento segment svou výsadní pozici udrží. S touto cenou se v současné době vyskytuje v nabídkách celkem o 22 % bytů více. Průměrná cena prodaných bytů v meziročním srovnání takřka nestoupla.

Nové byty Brno – jaká je situace tady?

Za letošek se v jihomoravské metropoli prodalo celkem 271 bytů a v nabídce jich najdete celkem 870. Podíváme-li se na situaci v Praze, zjistíme, že v Brně je poptávka po nových bytech rychlejší.

Ve srovnání ze závěrem roku 2014 vzrostla průměrná cena bytů v Brně za metr čtvereční o 8,4 %.

Ve všech regionech České republiky se letos zatím prodalo asi 1600 bytů, což je o 23 % více než během předchozího čtvrtletí.

V Brně vzrostla cena nových bytů. Vliv na zájem o ně to však nemá

Během prvních tří měsíců tohoto roku si lidé v Brně koupili celkem 271 nových bytů a utratili za ně 829 milionů. Jejich rostoucí zájem nedokázal potlačit ani fakt, že ceny bytů se zvýšily. V meziročním srovnání je cena bytů vyšší o 5 % a průměrná cena za metr čtvereční bytu v Brně je 54 200 korun vč. DPH. Ceny by měly růst i nadále.

Průměr cen bytů, z nichž zdražení vyplývá, se však týká bytů všech kategorií, a tak je tento údaj ovlivněn především nově postavenými luxusními byty.

V každém případě se ceny zvyšují u všech kategorií bytů:

  • ve srovnání s loňským rokem byty 1+1 podražily o 1,5 %
  • byty 2+kk ve stejném srovnání podražily o 4 %
  • cena třípokojových bytů se navýšila o 3,8 %

 

Právě tyto kategorie bytů jsem na trhu také nejžádanější a představují přibližně 80 % všech nabídek. Průměrné zdražení je tedy 3,5 %. Pokud jste si v minulém roce koupili byt za 3 miliony korun, letos už byste ho pořídili o víc jak 100 tisíc dráž.

Příčina zdražení? Vyšší zájem kupců a oslabení koruny

Proč cena bytů vzrostla? Důvodem je především vyšší zájem kupujících, ale svou roli sehrálo také oslabení koruny a zvýšení cen stavebních prací. V Brně je také navíc nejistota související s územním plánováním, která navyšuje projekční náklady stavitelů.

V lednu byla zrušena aktualizace územního plánu, čímž se řadě stavitelů zkomplikovaly plány. Celá řada rozpracovaných projektů musela být přeprojektována a u některých z nich vůbec nedojde k realizaci. (zdroj: www.buildingnews.cz)

Villa Střížkovská

Ceny nemovitostí: Je správný čas pořídit si byt?

Žádné velké zlevňování se zatím na realitním trhu nekoná. Ceny nemovitostí sice zpomalily svůj růst, ale pořád stoupají, i když mírnějším tempem. V některých regionech ovšem domy a byty zlevnily, a protože jsou hypotéky dostupné, přibývá zájemců o pořízení vlastní nemovitosti. Svoji roli hraje i jistota – mít možnost bydlet ve vlastním je v době, jako je tato, k nezaplacení.

Chalupa a chata jako druhé bydlení? Zájem roste, ceny také

Když Češi nemůžou do zahraničí, jedou na chatu nebo chalupu. Fenomén známý z normalizace z minulého století se v trochu jiné formě vrací i v době koronavirové krize. Touha po pobytu v přírodě je natolik silná, že lidé neváhají brát si na „druhé bydlení“ hypotéku. A to i přesto, že rekreační nemovitosti díky vyšší poptávce v posledních měsících zdražují. Na druhou stranu, vlastnit dům, chalupu, chatu nebo byt v rekreační oblasti může představovat určitou jistotu v nejisté době.

geosan development