element letňany

Magazín o bydlení

Nové byty Praha a Brno: klesá zájem o nejlevnější byty, v kurzu jsou ty luxusnější

Za první čtvrtletí roku 2015 se v Praze prodalo 1850 nových bytů. V meziročním srovnání je to o 37 % bytů víc. V současné době pražští developeři nabízí k prodeji víc jak 6500 nových bytů, z nichž je něco kolem 1200 určených k okamžitému nastěhování. 

„Kromě posledního čtvrtletí v roce 2012 a 2013 prodeje bytů v Praze konzistentně rostou, což platí i pro první čtvrtletí roku 2015.“

Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema

V meziročním srovnání se nabídka bytů navýšila přibližně o 2,3 %. Průměrná cena volných bytů zaznamenala největší propad během roku 2012 a od té doby se zvyšuje. Včetně DPH se cena za metr čtvereční během prvního čtvrtletí tohoto roku ustálila na 63 302 korunách. V meziročním srovnání tedy vzrostla asi o 3 %. V hlavním městě bylo během stejného období v nabídce celkem 266 developerských projektů.

Lidé upřednostňují luxusní byty

Nároky kupujících na bydlení se neustále zvyšuje. Jasným důkazem toho je fakt, že víc jak 93 % prodejů se uskutečňuje v cenové relaci nad 45 000 korun za metr čtvereční (vč. DPH). Téměř polovina všech prodejů se pak uskutečňuje při cenové úrovni 46 – 60 tisíc za metr čtvereční.

Během 1. čtvrtletí minulého roku jsme naopak zaznamenali trend tzv. superlevných bytů. Jejich poměr oproti zmíněnému období klesl asi o 3 %. Počet prodaných bytů v cenové relaci nad 60 000 korun za metr čtvereční naopak vzrostl o 7 % a očekává se, že si tento segment svou výsadní pozici udrží. S touto cenou se v současné době vyskytuje v nabídkách celkem o 22 % bytů více. Průměrná cena prodaných bytů v meziročním srovnání takřka nestoupla.

Nové byty Brno – jaká je situace tady?

Za letošek se v jihomoravské metropoli prodalo celkem 271 bytů a v nabídce jich najdete celkem 870. Podíváme-li se na situaci v Praze, zjistíme, že v Brně je poptávka po nových bytech rychlejší.

Ve srovnání ze závěrem roku 2014 vzrostla průměrná cena bytů v Brně za metr čtvereční o 8,4 %.

Ve všech regionech České republiky se letos zatím prodalo asi 1600 bytů, což je o 23 % více než během předchozího čtvrtletí.

V Brně vzrostla cena nových bytů. Vliv na zájem o ně to však nemá

Během prvních tří měsíců tohoto roku si lidé v Brně koupili celkem 271 nových bytů a utratili za ně 829 milionů. Jejich rostoucí zájem nedokázal potlačit ani fakt, že ceny bytů se zvýšily. V meziročním srovnání je cena bytů vyšší o 5 % a průměrná cena za metr čtvereční bytu v Brně je 54 200 korun vč. DPH. Ceny by měly růst i nadále.

Průměr cen bytů, z nichž zdražení vyplývá, se však týká bytů všech kategorií, a tak je tento údaj ovlivněn především nově postavenými luxusními byty.

V každém případě se ceny zvyšují u všech kategorií bytů:

  • ve srovnání s loňským rokem byty 1+1 podražily o 1,5 %
  • byty 2+kk ve stejném srovnání podražily o 4 %
  • cena třípokojových bytů se navýšila o 3,8 %

 

Právě tyto kategorie bytů jsem na trhu také nejžádanější a představují přibližně 80 % všech nabídek. Průměrné zdražení je tedy 3,5 %. Pokud jste si v minulém roce koupili byt za 3 miliony korun, letos už byste ho pořídili o víc jak 100 tisíc dráž.

Příčina zdražení? Vyšší zájem kupců a oslabení koruny

Proč cena bytů vzrostla? Důvodem je především vyšší zájem kupujících, ale svou roli sehrálo také oslabení koruny a zvýšení cen stavebních prací. V Brně je také navíc nejistota související s územním plánováním, která navyšuje projekční náklady stavitelů.

V lednu byla zrušena aktualizace územního plánu, čímž se řadě stavitelů zkomplikovaly plány. Celá řada rozpracovaných projektů musela být přeprojektována a u některých z nich vůbec nedojde k realizaci. (zdroj: www.buildingnews.cz)

element letňany

Jak chtějí bydlet mladí? Ve větších a vlastních bytech

Ceny vlastního bydlení i nájmů raketově stoupají. Zpřísněná pravidla hypoték znamenají, že na ně jen obtížně dosáhnou mladé páry či singles, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů. Týká se to především větších měst, jako je Praha nebo Brno. Proto se mladí často stěhují i za metropole a do menších obcí.

Koberec do bytu. Jak ho správně vybrat?

Při plánování rekonstrukce bytů se lidé vedle dřevěných a plovoucích podlah stále častěji rozhodují pro koberce. Nové i zrenovované byty tak zútulňují kusové nebo metrážní koberce. Spolu s nimi vstupují do interiéru i některé výhody. Koberce totiž tlumí kročejový hluk, snižují koncentraci jemného prachu ve vzduchu a přírodní koberce z vlny mohou dokonce regulovat mikroklima. Jaký koberec do vašeho bytu je ten správný?

geosan development