Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Obrazy do bytu: Jak je vybrat?

Nastěhovali jste se do nového bytu. Rozestavěli jste nábytek, urovnali jste věci na poličky a spokojeně usedli do křesla. Jenže… Interiéru něco chybí. Něco, co by ho oživilo, dalo mu šťávu, ukázalo na vkus a zaměření jeho obyvatel. Obraz. Pojďme se proto podívat na to, jak takový obraz do bytu vybrat a kde všude ho můžete pořídit.

Chladné bílé zdi nepůsobí příliš útulně. Rozbije je vhodně zvolený obraz, který interiéru dodá potřebný šmrnc a promění ho ve váš domov. Lidé už od nepaměti toužili po výzdobách a dekoracích svých domovů. Vzpomeňme jen na učebnice dějepisu, ve kterých jsme měli možnost zahlédnout pravěké malby. Vkus se pochopitelně s vývojem doby proměňuje. Baroku vévodily zdobné obrazy s baculatými andělíčky a se zlatými rámy, impresionismus si hrál s barvami a dojmy… A tak bychom mohli pokračovat.

Trendy v obrazech

Dnešní doba je otevřená všem směrům a vkusům. Proto výběr obrazu podřiďte zejména sami sobě. Podotkněme, že v současné době se ustupuje od reprodukcí, různých fotografií a levných potisků, které je možné koupit v obchodech s nábytkem. „Aktuální trendy směřují k čím dál větší oblibě originální tvorby. Originální díla nemusí být ani tak otázkou vysokých finančních částek, jako časovou investicí do hledání toho pravého. Pro tento druh umění je ideální navštěvovat prodejní galerie, výstavy případně můžete kontaktovat přímo umělce, jehož tvorba nás oslovila,“ doporučila bytová designérka Zuzana Wiesnerová.

Podle Wiesnerová je další cestou, jak si pořídit příjemný kus krásného umění reprodukce z limitované edice povětšinou vyvedené ve velmi kvalitních tiscích. Tu je možné hledat na různých webech, jedním z nich je například Allposters.cz.

Výběr obrazu do bytu

Na otázku, jak zvolit vhodný obraz do bytu, se těžko jednoznačně odpovídá. „Obraz vás má oslovit, a pokud se vám líbí více než jen na první pohled, pak by to mohl být ten pravý,“ vysvětlila bytová designérka. Na obraz se zahleďte, nechte ho na sebe působit. Nemusíte ho kupovat hned napoprvé. Nechte dojmy uležet, vraťte se k němu a zjistěte, zda vás skutečně natolik zaujal, abyste ho koupili.

Na obraze by vás měl zaujmout motiv, ztvárnění, barvy, umělecké provedení… Vše dohromady by vás mělo oslovit. Kromě toho zvažte, kam obraz, ze kterého jste tak nadšeni, umístíte. Možná se vám zalíbí velký obraz s abstraktním motivem. Jenže pokud bydlíte třeba v panelovém bytě, kde je už teď málo místa, budete pro něho hledat tu správnou stěnu jen těžko. Jinak řečeno, obraz by měl do vašeho interiéru naplno zapadnout – a to jak motivem a provedením, tak i velikostí.

Pokud najdete krásný obraz, který se dotkne vašeho srdce, ale s nevhodným rámem, řešení se samo nabízí. „Když se vám zdá, že vaše obrazy nejdou ruku v ruce se stylem nově plánovaného interiéru, může být snadnou pomocí přerámování, změna pasparty a také změna místa,“ dodala Zuzana Wiesnerová.

Tipy, jak vybrat obraz

  • Vybírejte srdcem. Obraz by vás měl oslovit. Měli byste z něho být nadšeni a tzv. na něm „oči nechat“.
  • Motiv a provedení obrazu by vám měly být blízké.
  • Barvy na obraze by měly ladit s interiérem. Kontrast ovšem není nežádoucí.
  • Vyobrazení by rozhodně mělo odpovídat zaměření interiéru. Vesnický motiv (např. oráč s koňmi) nebude tím pravým do městského moderního bytu.
  • Dejte přednost originálům (i od neznámých nebo začínajících autorů) před lacinými a nevzhlednými reprodukcemi.
  • Obraz by ve vás neměl vyvolávat negativní pocity.

5 originálních obrazů do bytu

Abychom nepsali jen tak do větru, vybrali jsme pro vás několik originálních a cenově dostupných obrazů. Jsou různého zaměření. Třeba vás budou inspirovat a navedou vás při výběru toho vašeho obrazu tím správným směrem.

Pohádková krajina

Romantické duše potěší pohled na tento obraz, který hraje pastelovými barvami. Hodit se bude do venkovsky či romanticky laděného interiéru. Jedná se o olejomalbu na plátně.

pohádka

Zdroj: Fler, autor – JanaBK

Torzo

Tato olejomalba s abstraktním motivem bude pasovat do moderněji laděných interiérů. Vynikne například v pánské pracovně.

torzo

Zdroj: Fler, autor – lukrat

Harmonizační

Pokud ladíte svůj interiér v alternativním pojetí a zařizujete si třeba koutek pro domácí meditace, pak dejte přednost tomuto harmonizačnímu obrazu. Vytvořený je pastelkami.

harmonizační

Zdroj: Fler, autor – miceva

Abstraktní krajina

Krajina podruhé – tentokrát ale v abstraktní rovině, takže tento obraz rozhodně můžete pověsit na stěnu vašeho městského bytu.

abstraktní krajina

Zdroj: Fler, autor – Lucie Svobodová Filkoházyová

Cestou

Pokud dáváte přednost jisté hravosti, zkuste třeba tomuto poetickému obrazu. Pohled na něho vás snad přenese do lepších časů.

cestou

Zdroj: Fler, autor – Kamila Polak

Rezidence Radimova

Jak opticky zvětšit prostor malého bytu?

Bojujete s prostorem v malém bytě? Bohužel nejste v situaci, kdy si můžete dovolit stěhování do většího bytu, a tak vám nezbývá nic jiného, než trpět? Víme, jak opticky zvětšit malý byt. Uvidíte, že vám níže uvedené tipy pomohou v tom, se znovu pořádně nadechnout. Kromě toho vás tyto tipy nebudou stát ani příliš velké finanční prostředky. Na druhou stranu je potřeba s nějakou tou malou investici počítat.

Co by nemělo dítěti v dětském pokojíčku chybět?

Dětský pokoj je pro děti místností, která slouží pro jeho bezpečí. Jakmile se dítě cítí smutně, pak si vleze do svého dětského pokoje, ve kterém následně stráví i několik desítek minut. Každé dítě považuje svůj dětský pokoj za útočiště. Považuje svou místnost za bezpečný prostor a své doupě, ve kterém se mu nemůže nic stát. Dbejte na to, aby dětský pokoj působil na dítě klidným a uklidňujícím dojmem. Co by v dětském pokoji nemělo rozhodně chybět? Podle odborníků jsou to níže uvedené věci.

geosan development