Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Obrazy do bytu: Jak je vybrat?

Nastěhovali jste se do nového bytu. Rozestavěli jste nábytek, urovnali jste věci na poličky a spokojeně usedli do křesla. Jenže… Interiéru něco chybí. Něco, co by ho oživilo, dalo mu šťávu, ukázalo na vkus a zaměření jeho obyvatel. Obraz. Pojďme se proto podívat na to, jak takový obraz do bytu vybrat a kde všude ho můžete pořídit.

Chladné bílé zdi nepůsobí příliš útulně. Rozbije je vhodně zvolený obraz, který interiéru dodá potřebný šmrnc a promění ho ve váš domov. Lidé už od nepaměti toužili po výzdobách a dekoracích svých domovů. Vzpomeňme jen na učebnice dějepisu, ve kterých jsme měli možnost zahlédnout pravěké malby. Vkus se pochopitelně s vývojem doby proměňuje. Baroku vévodily zdobné obrazy s baculatými andělíčky a se zlatými rámy, impresionismus si hrál s barvami a dojmy… A tak bychom mohli pokračovat.

Trendy v obrazech

Dnešní doba je otevřená všem směrům a vkusům. Proto výběr obrazu podřiďte zejména sami sobě. Podotkněme, že v současné době se ustupuje od reprodukcí, různých fotografií a levných potisků, které je možné koupit v obchodech s nábytkem. „Aktuální trendy směřují k čím dál větší oblibě originální tvorby. Originální díla nemusí být ani tak otázkou vysokých finančních částek, jako časovou investicí do hledání toho pravého. Pro tento druh umění je ideální navštěvovat prodejní galerie, výstavy případně můžete kontaktovat přímo umělce, jehož tvorba nás oslovila,“ doporučila bytová designérka Zuzana Wiesnerová.

Podle Wiesnerová je další cestou, jak si pořídit příjemný kus krásného umění reprodukce z limitované edice povětšinou vyvedené ve velmi kvalitních tiscích. Tu je možné hledat na různých webech, jedním z nich je například Allposters.cz.

Výběr obrazu do bytu

Na otázku, jak zvolit vhodný obraz do bytu, se těžko jednoznačně odpovídá. „Obraz vás má oslovit, a pokud se vám líbí více než jen na první pohled, pak by to mohl být ten pravý,“ vysvětlila bytová designérka. Na obraz se zahleďte, nechte ho na sebe působit. Nemusíte ho kupovat hned napoprvé. Nechte dojmy uležet, vraťte se k němu a zjistěte, zda vás skutečně natolik zaujal, abyste ho koupili.

Na obraze by vás měl zaujmout motiv, ztvárnění, barvy, umělecké provedení… Vše dohromady by vás mělo oslovit. Kromě toho zvažte, kam obraz, ze kterého jste tak nadšeni, umístíte. Možná se vám zalíbí velký obraz s abstraktním motivem. Jenže pokud bydlíte třeba v panelovém bytě, kde je už teď málo místa, budete pro něho hledat tu správnou stěnu jen těžko. Jinak řečeno, obraz by měl do vašeho interiéru naplno zapadnout – a to jak motivem a provedením, tak i velikostí.

Pokud najdete krásný obraz, který se dotkne vašeho srdce, ale s nevhodným rámem, řešení se samo nabízí. „Když se vám zdá, že vaše obrazy nejdou ruku v ruce se stylem nově plánovaného interiéru, může být snadnou pomocí přerámování, změna pasparty a také změna místa,“ dodala Zuzana Wiesnerová.

Tipy, jak vybrat obraz

  • Vybírejte srdcem. Obraz by vás měl oslovit. Měli byste z něho být nadšeni a tzv. na něm „oči nechat“.
  • Motiv a provedení obrazu by vám měly být blízké.
  • Barvy na obraze by měly ladit s interiérem. Kontrast ovšem není nežádoucí.
  • Vyobrazení by rozhodně mělo odpovídat zaměření interiéru. Vesnický motiv (např. oráč s koňmi) nebude tím pravým do městského moderního bytu.
  • Dejte přednost originálům (i od neznámých nebo začínajících autorů) před lacinými a nevzhlednými reprodukcemi.
  • Obraz by ve vás neměl vyvolávat negativní pocity.

5 originálních obrazů do bytu

Abychom nepsali jen tak do větru, vybrali jsme pro vás několik originálních a cenově dostupných obrazů. Jsou různého zaměření. Třeba vás budou inspirovat a navedou vás při výběru toho vašeho obrazu tím správným směrem.

Pohádková krajina

Romantické duše potěší pohled na tento obraz, který hraje pastelovými barvami. Hodit se bude do venkovsky či romanticky laděného interiéru. Jedná se o olejomalbu na plátně.

pohádka

Zdroj: Fler, autor – JanaBK

Torzo

Tato olejomalba s abstraktním motivem bude pasovat do moderněji laděných interiérů. Vynikne například v pánské pracovně.

torzo

Zdroj: Fler, autor – lukrat

Harmonizační

Pokud ladíte svůj interiér v alternativním pojetí a zařizujete si třeba koutek pro domácí meditace, pak dejte přednost tomuto harmonizačnímu obrazu. Vytvořený je pastelkami.

harmonizační

Zdroj: Fler, autor – miceva

Abstraktní krajina

Krajina podruhé – tentokrát ale v abstraktní rovině, takže tento obraz rozhodně můžete pověsit na stěnu vašeho městského bytu.

abstraktní krajina

Zdroj: Fler, autor – Lucie Svobodová Filkoházyová

Cestou

Pokud dáváte přednost jisté hravosti, zkuste třeba tomuto poetickému obrazu. Pohled na něho vás snad přenese do lepších časů.

cestou

Zdroj: Fler, autor – Kamila Polak

Benkova Rezidence

Benkova Rezidence, nový projekt na pražském Chodově

Benkova Rezidence představuje komorní projekt dvou bytových domů, zasazený ve vilové čtvrti pražského Chodova. Tento unikátní projekt se vyznačuje nebývale dobrou občanskou vybaveností a pěší dostupností ke všem potřebným službám.

Je lepší byt nebo dům

Rozhodnutí, zda investovat do bytu nebo domu, je zásadní rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení. Byt je samostatný obytný prostor ve větší budově. Naproti tomu dům je typicky samostatná budova, která nabízí více obytného prostoru a venkovních ploch. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a je důležité je zvážit před konečným rozhodnutím.

geosan development