element letňany

Magazín o bydlení

Orientace pokojů na světové strany: Jak je to správně?

Když kupujete nový byt, měli byste zohlednit celou řadu parametrů. Kromě velikosti, lokality, dispozice, stavu nemovitosti nebo ceny je to i orientace pokojů na světové strany. Ta totiž rozhoduje o tom, kolik slunce a světla v bytě bude, zda v interiéru nebude příliš temno a studeno nebo naopak moc horko.

Jinak řečeno, je to právě orientace pokojů na světové strany, která ovlivňuje, jak se doma budete cítit. Ruku na srdce, tmavé místnosti orientované na sever nepůsobí zrovna optimisticky. Orientace celého bytu na jižní stranu také nemusí být zrovna optimální – v létě se totiž nebudete mít kam schovat před žhnoucím sluncem. Jak je to tedy správně?

Volba pokojů podle světových stran

Většinou nic v životě není perfektní a najít dokonalý byt z hlediska orientace pokojů na světové strany, může být nekonečným příběhem. Každému může přitom vyhovovat něco jiného. Obecně lze říci, že je vhodné, aby v bytě bylo co nejvíce místností, ve kterých vám bude dobře.

Snadno se totiž může stát, že začnete trávit čas pouze v jedné místnosti, která vám nejlépe vyhovuje. Většinou to bývají pokoje orientované na jižní nebo jihozápadní stranu. Vítězí zde přirozená touha po světle, slunci a teple. Taková orientace je výhodná i z hlediska solárních zisků, které přispívají k úspoře energie (především během topné sezóny). Na druhou stranu, v létě může být tepla a slunce až moc a přehřátý interiér není příjemný.

Přehled: Orientace pokojů dle světových stran

  • Východ – ložnice, pracovny, kuchyně
  • Jihovýchod – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Jih – obývací pokoj, dětský pokoj
  • Jihozápad – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Západ – ložnice a dětský pokoj
  • Sever – kuchyně, WC, koupelna,
  • Severovýchod – šatna, kuchyně, sociální zařízení
  • Severozápad – sociální zařízení, chodba, kuchyně

Obývací pokoj: Nejlepší je orientace na jih

Už asi tušíte, kam směřujeme. Je to většinou obývací pokoj, ve kterém trávíme nejvíce času. Ať už četbou, relaxací, poslechem hudby… Podle odborníků by právě nejčastěji využívané místnosti měly být orientovány jižním nebo alespoň jihozápadním směrem. Tato orientace zajistí co nejdelší přístup slunečních paprsků do interiéru. Kromě toho (když budete mít štěstí), si můžete užít třeba i pohled na západ slunce.

Co když se vám líbí byt, který je dispozičně řešený tak, že nemá obývací prostory orientované na jih nebo jihozápad? Vždycky můžete interiér přizpůsobit. Vymalujte místnost světlými barvami (nejlépe světlo odráží bílá). Vybavení volte světlejší a vzdušné.

Sever nebo východ patří kuchyni

Pokud je byt dispozičně členěný tak, že kuchyně je oddělená od obývacího pokoje, měla by ideálně směřovat na sever nebo východ. Ne vždycky je to ale možné. Kuchyňské kouty se nyní propojují s obývákem, vzniká tak rozšířený obývací prostor.

Na druhou stranu, v kuchyni, kde se většinou vaří a kde je většinou umístěná i lednička, nepotřebujeme tolik tepla a světla. Právě naopak. Z tohoto důvodu je vhodné orientovat kuchyň na severní či východní stranu, kde přece jen bývá chladněji.

Ložnici orientujte nejlépe na východ

Pro kvalitní spánek potřebujeme vytvořit co nejlepší podmínky. V ložnici by nemělo být příliš teplo. Logicky je proto vhodné umístit ji na světové strany, které nejsou tolik vystaveny slunci. Optimální je východní směr. Večer nebude místnost přehřátá a ráno se naopak můžete těšit na první sluneční paprsky, které vám pomohou vstát.

Špatně určitě není ani orientace ložnice na severní stranu. Někdy nám v takové místnosti ale může být až příliš chladno (záleží na konkrétní situaci). Ani západní strana nemusí být pro ložnici nevhodná. Je ale třeba počítat s tím, že v létě slunce zapadá dlouho. Podobnou situaci lze řešit například žaluziemi nebo jiným kvalitním zastíněním. To může konec konců dobře posloužit i jako hluková izolace. Klid je totiž pro spánek více než důležitý.

Kam umístit dětský pokoj?

Dispozice bytu bývají většinou dané a zpravidla někde zbude místo na dětský pokoj. Pokud máte to štěstí a byt si teprve vybíráte, zkuste myslet i na své potomky. Dětský pokoj musí vyhovovat řadě činností. Je prostorem pro hry, učení, odpočinek i spánek. Ideální je orientace na jih, protože do pokojíčku jde slunce z východní strany, plynule osvětluje prostor během dne a místnost zůstává příjemně prosvětlená i k večeru. Tmu, která je pro spánek důležitá, zajistí žaluzie – třeba s veselými dětskými motivy.

Orientace dalších místností v bytě

Na co jsme ještě zapomněli? V každém bytě je pochopitelně i sociální zařízení. WC a koupelna nejsou zrovna prostory, kde bychom trávili spoustu času a jejich orientaci proto není třeba příliš řešit. Jiné je to ale s domácí pracovnou, která by nám měla ideálně poskytnout dostatek světla a příjemné klima pro práci. Ideální je orientovat pracovnu na východní nebo jihovýchodní stranu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s orientací místností na světové strany? Co vyhovuje vám? A jak to máte doma?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development