Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Orientace pokojů na světové strany: Jak je to správně?

Když kupujete nový byt, měli byste zohlednit celou řadu parametrů. Kromě velikosti, lokality, dispozice, stavu nemovitosti nebo ceny je to i orientace pokojů na světové strany. Ta totiž rozhoduje o tom, kolik slunce a světla v bytě bude, zda v interiéru nebude příliš temno a studeno nebo naopak moc horko.

Jinak řečeno, je to právě orientace pokojů na světové strany, která ovlivňuje, jak se doma budete cítit. Ruku na srdce, tmavé místnosti orientované na sever nepůsobí zrovna optimisticky. Orientace celého bytu na jižní stranu také nemusí být zrovna optimální – v létě se totiž nebudete mít kam schovat před žhnoucím sluncem. Jak je to tedy správně?

Volba pokojů podle světových stran

Většinou nic v životě není perfektní a najít dokonalý byt z hlediska orientace pokojů na světové strany, může být nekonečným příběhem. Každému může přitom vyhovovat něco jiného. Obecně lze říci, že je vhodné, aby v bytě bylo co nejvíce místností, ve kterých vám bude dobře.

Snadno se totiž může stát, že začnete trávit čas pouze v jedné místnosti, která vám nejlépe vyhovuje. Většinou to bývají pokoje orientované na jižní nebo jihozápadní stranu. Vítězí zde přirozená touha po světle, slunci a teple. Taková orientace je výhodná i z hlediska solárních zisků, které přispívají k úspoře energie (především během topné sezóny). Na druhou stranu, v létě může být tepla a slunce až moc a přehřátý interiér není příjemný.

Přehled: Orientace pokojů dle světových stran

  • Východ – ložnice, pracovny, kuchyně
  • Jihovýchod – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Jih – obývací pokoj, dětský pokoj
  • Jihozápad – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Západ – ložnice a dětský pokoj
  • Sever – kuchyně, WC, koupelna,
  • Severovýchod – šatna, kuchyně, sociální zařízení
  • Severozápad – sociální zařízení, chodba, kuchyně

Obývací pokoj: Nejlepší je orientace na jih

Už asi tušíte, kam směřujeme. Je to většinou obývací pokoj, ve kterém trávíme nejvíce času. Ať už četbou, relaxací, poslechem hudby… Podle odborníků by právě nejčastěji využívané místnosti měly být orientovány jižním nebo alespoň jihozápadním směrem. Tato orientace zajistí co nejdelší přístup slunečních paprsků do interiéru. Kromě toho (když budete mít štěstí), si můžete užít třeba i pohled na západ slunce.

Co když se vám líbí byt, který je dispozičně řešený tak, že nemá obývací prostory orientované na jih nebo jihozápad? Vždycky můžete interiér přizpůsobit. Vymalujte místnost světlými barvami (nejlépe světlo odráží bílá). Vybavení volte světlejší a vzdušné.

Sever nebo východ patří kuchyni

Pokud je byt dispozičně členěný tak, že kuchyně je oddělená od obývacího pokoje, měla by ideálně směřovat na sever nebo východ. Ne vždycky je to ale možné. Kuchyňské kouty se nyní propojují s obývákem, vzniká tak rozšířený obývací prostor.

Na druhou stranu, v kuchyni, kde se většinou vaří a kde je většinou umístěná i lednička, nepotřebujeme tolik tepla a světla. Právě naopak. Z tohoto důvodu je vhodné orientovat kuchyň na severní či východní stranu, kde přece jen bývá chladněji.

Ložnici orientujte nejlépe na východ

Pro kvalitní spánek potřebujeme vytvořit co nejlepší podmínky. V ložnici by nemělo být příliš teplo. Logicky je proto vhodné umístit ji na světové strany, které nejsou tolik vystaveny slunci. Optimální je východní směr. Večer nebude místnost přehřátá a ráno se naopak můžete těšit na první sluneční paprsky, které vám pomohou vstát.

Špatně určitě není ani orientace ložnice na severní stranu. Někdy nám v takové místnosti ale může být až příliš chladno (záleží na konkrétní situaci). Ani západní strana nemusí být pro ložnici nevhodná. Je ale třeba počítat s tím, že v létě slunce zapadá dlouho. Podobnou situaci lze řešit například žaluziemi nebo jiným kvalitním zastíněním. To může konec konců dobře posloužit i jako hluková izolace. Klid je totiž pro spánek více než důležitý.

Kam umístit dětský pokoj?

Dispozice bytu bývají většinou dané a zpravidla někde zbude místo na dětský pokoj. Pokud máte to štěstí a byt si teprve vybíráte, zkuste myslet i na své potomky. Dětský pokoj musí vyhovovat řadě činností. Je prostorem pro hry, učení, odpočinek i spánek. Ideální je orientace na jih, protože do pokojíčku jde slunce z východní strany, plynule osvětluje prostor během dne a místnost zůstává příjemně prosvětlená i k večeru. Tmu, která je pro spánek důležitá, zajistí žaluzie – třeba s veselými dětskými motivy.

Orientace dalších místností v bytě

Na co jsme ještě zapomněli? V každém bytě je pochopitelně i sociální zařízení. WC a koupelna nejsou zrovna prostory, kde bychom trávili spoustu času a jejich orientaci proto není třeba příliš řešit. Jiné je to ale s domácí pracovnou, která by nám měla ideálně poskytnout dostatek světla a příjemné klima pro práci. Ideální je orientovat pracovnu na východní nebo jihovýchodní stranu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s orientací místností na světové strany? Co vyhovuje vám? A jak to máte doma?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development