Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Orientace pokojů na světové strany: Jak je to správně?

Když kupujete nový byt, měli byste zohlednit celou řadu parametrů. Kromě velikosti, lokality, dispozice, stavu nemovitosti nebo ceny je to i orientace pokojů na světové strany. Ta totiž rozhoduje o tom, kolik slunce a světla v bytě bude, zda v interiéru nebude příliš temno a studeno nebo naopak moc horko.

Jinak řečeno, je to právě orientace pokojů na světové strany, která ovlivňuje, jak se doma budete cítit. Ruku na srdce, tmavé místnosti orientované na sever nepůsobí zrovna optimisticky. Orientace celého bytu na jižní stranu také nemusí být zrovna optimální – v létě se totiž nebudete mít kam schovat před žhnoucím sluncem. Jak je to tedy správně?

Volba pokojů podle světových stran

Většinou nic v životě není perfektní a najít dokonalý byt z hlediska orientace pokojů na světové strany, může být nekonečným příběhem. Každému může přitom vyhovovat něco jiného. Obecně lze říci, že je vhodné, aby v bytě bylo co nejvíce místností, ve kterých vám bude dobře.

Snadno se totiž může stát, že začnete trávit čas pouze v jedné místnosti, která vám nejlépe vyhovuje. Většinou to bývají pokoje orientované na jižní nebo jihozápadní stranu. Vítězí zde přirozená touha po světle, slunci a teple. Taková orientace je výhodná i z hlediska solárních zisků, které přispívají k úspoře energie (především během topné sezóny). Na druhou stranu, v létě může být tepla a slunce až moc a přehřátý interiér není příjemný.

Přehled: Orientace pokojů dle světových stran

  • Východ – ložnice, pracovny, kuchyně
  • Jihovýchod – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Jih – obývací pokoj, dětský pokoj
  • Jihozápad – dětský pokoj, obývací pokoj
  • Západ – ložnice a dětský pokoj
  • Sever – kuchyně, WC, koupelna,
  • Severovýchod – šatna, kuchyně, sociální zařízení
  • Severozápad – sociální zařízení, chodba, kuchyně

Obývací pokoj: Nejlepší je orientace na jih

Už asi tušíte, kam směřujeme. Je to většinou obývací pokoj, ve kterém trávíme nejvíce času. Ať už četbou, relaxací, poslechem hudby… Podle odborníků by právě nejčastěji využívané místnosti měly být orientovány jižním nebo alespoň jihozápadním směrem. Tato orientace zajistí co nejdelší přístup slunečních paprsků do interiéru. Kromě toho (když budete mít štěstí), si můžete užít třeba i pohled na západ slunce.

Co když se vám líbí byt, který je dispozičně řešený tak, že nemá obývací prostory orientované na jih nebo jihozápad? Vždycky můžete interiér přizpůsobit. Vymalujte místnost světlými barvami (nejlépe světlo odráží bílá). Vybavení volte světlejší a vzdušné.

Sever nebo východ patří kuchyni

Pokud je byt dispozičně členěný tak, že kuchyně je oddělená od obývacího pokoje, měla by ideálně směřovat na sever nebo východ. Ne vždycky je to ale možné. Kuchyňské kouty se nyní propojují s obývákem, vzniká tak rozšířený obývací prostor.

Na druhou stranu, v kuchyni, kde se většinou vaří a kde je většinou umístěná i lednička, nepotřebujeme tolik tepla a světla. Právě naopak. Z tohoto důvodu je vhodné orientovat kuchyň na severní či východní stranu, kde přece jen bývá chladněji.

Ložnici orientujte nejlépe na východ

Pro kvalitní spánek potřebujeme vytvořit co nejlepší podmínky. V ložnici by nemělo být příliš teplo. Logicky je proto vhodné umístit ji na světové strany, které nejsou tolik vystaveny slunci. Optimální je východní směr. Večer nebude místnost přehřátá a ráno se naopak můžete těšit na první sluneční paprsky, které vám pomohou vstát.

Špatně určitě není ani orientace ložnice na severní stranu. Někdy nám v takové místnosti ale může být až příliš chladno (záleží na konkrétní situaci). Ani západní strana nemusí být pro ložnici nevhodná. Je ale třeba počítat s tím, že v létě slunce zapadá dlouho. Podobnou situaci lze řešit například žaluziemi nebo jiným kvalitním zastíněním. To může konec konců dobře posloužit i jako hluková izolace. Klid je totiž pro spánek více než důležitý.

Kam umístit dětský pokoj?

Dispozice bytu bývají většinou dané a zpravidla někde zbude místo na dětský pokoj. Pokud máte to štěstí a byt si teprve vybíráte, zkuste myslet i na své potomky. Dětský pokoj musí vyhovovat řadě činností. Je prostorem pro hry, učení, odpočinek i spánek. Ideální je orientace na jih, protože do pokojíčku jde slunce z východní strany, plynule osvětluje prostor během dne a místnost zůstává příjemně prosvětlená i k večeru. Tmu, která je pro spánek důležitá, zajistí žaluzie – třeba s veselými dětskými motivy.

Orientace dalších místností v bytě

Na co jsme ještě zapomněli? V každém bytě je pochopitelně i sociální zařízení. WC a koupelna nejsou zrovna prostory, kde bychom trávili spoustu času a jejich orientaci proto není třeba příliš řešit. Jiné je to ale s domácí pracovnou, která by nám měla ideálně poskytnout dostatek světla a příjemné klima pro práci. Ideální je orientovat pracovnu na východní nebo jihovýchodní stranu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s orientací místností na světové strany? Co vyhovuje vám? A jak to máte doma?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development