Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Srovnání prodejů bytů: Rok 2014 překonal stav před krizí

Realitní trh ožívá. To je slyšet ze všech stran. Ceny bytů, které se v Česku prodávají, jsou nízké. Zájemcům o bydlení nebo investici nahrávají nízké hypoteční sazby. O kolik počet prodaných bytů narostl? O jaké nemovitosti je největší zájem?

Realitní trh se rozhýbal především v Praze, kde je tradičně vyšší poptávka po novém bydlení. Statistiky ukazují, že loňský zájem investorů překonal čísla prodeje nových bytů před krizí datovanou rokem 2007. Podle dostupných statistik, které připravují významní čeští developeři, se v roce 2014 v Praze prodalo celkem 5 950 nových bytů, což znamená nárůst o 18,6 procent oproti roku 2013. I přesto zůstává v Praze stále dostatečný počet bytů na prodej, a to zhruba 6 750.

Jak uvedl generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec, kterého citovala ČTK, nárůst prodejů je důkazem oživení české ekonomiky. „Přibývá lidí, kteří se nebojí pořídit si vlastní bydlení. Za růstem počtu prodaných bytů v Praze stojí i rekordně levné hypotéky a neustále doplňovaná nabídka takzvaných superlevných bytů,“ poznamenal a dodal: „Očekáváme, že při zachování těchto příznivých okolností tu je prostor pro zdravý růst trhu o deset procent i v letošním roce.“

Ještě vyšší růst realit v Praze

Trochu jiná čísla ukazují data Pražské správy nemovitostí (PSN), podle které realitní trh narostl meziročně o 25 procent. Praha se podle PSN stává jednou z nejžádanějších metropolí, co se týká zájmu investorů o byty. Bez zajímavosti není, že zájem o pražské byty narůstá i u cizinců. Důvodem je zejména skutečnost, že ceny nemovitostí v Praze jsou nižší než v západní Evropě a zároveň investiční byty přinášejí zajímavé výnosy.

Oživení realitního a stavebního trhu, který od ekonomické krize stagnoval, je vítanou změnou nejen pro developerské firmy, ale také pro realitní makléře. Pozitivní změnu do situace vnesly klesající úrokové sazby u hypoték i zlepšující se nálada na trhu. Jistotu investorům poskytuje i skutečnost, že ceny bytů od roku 1990 stabilně rostou.

„Dlouhodobě platí trend rostoucích cen nemovitostí. Realitní trh se totiž nepotýká s takovými výpadky jako trh stavební, který je do velké míry ovlivňován počtem státních zakázek.  Příští rok se dokonce očekává ještě vyšší počet postavených bytů oproti uplynulým létům,“ uvedl Marek Padevět z Pražské správy nemovitostí.

Statistiky 2007 až 2014 Kolik bytů se prodalo v Praze

Rok Počet prodaných bytů
2007 5356
2008 3409
2009 1941
2010 2691
2011 3455
2012 5 446
2013 5 534
2014 5 950

Pozn.: Počet prodaných bytů v Praze u developerských projektů s 50 a více byty. Zdroj: Ekospol

Mezi byty vede 2+kk

Pokud zůstaneme v pražské metropoli, kde se realizuje nejvíce developerských projektů, je zajímavé podívat se i na místa a lokality, o něž je největší zájem. Nejvíce bytů se předloni prodalo v městském obvodě Praha 9 (Letňany, Kyje, Vsoačny), kterému konkuroval obvod Praha 10. Zájem byl také o byty na Praze 5 (Zličín, Stodůlky a Hlubočepy).

Čtěte také: Kdy je nemovitost výhodnou investicí?

V počtu prodaných bytů jednoznačně vede dispozice 2+kk se 40 až 50 metry čtverečními plochy. O tento typ bytů se zajímá 50 procent kupujících a projevují o něj zájem také investoři, a to z logických důvodů. Snadněji se totiž pronajímají.

Zájem o hypotéky roste

Podle údajů Pražské správy nemovitostí byl nákup bytů v minulém roce financován z 58 procent případů platbou v hotovosti. V uplynulých měsících je ale možné pozorovat rostoucí zájem o hypotéky. Na této zkušenosti by nemělo nic změnit ani opatření České národní banky, které omezuje poskytování stoprocentních hypoték. Jak uvedl Marek Padevět, většina lidí využívá hypotéku pro spolufinancování koupě bytu. O stoprocentní hypotéky žádá minimum klientů.

Zájem o hypotéky pravděpodobně ještě podpoří výhodná úroková sazba, která počátkem roku 2015 poklesla na 2,37 procent a trhla tak nový rekord.  „Zejména zásluhou jedné z větších bank, která v prosinci minulého roku dokázala zúročit poslední dny své akční nabídky ve vysoký objem úvěrů, průměrné úrokové sazby bez problémů překonaly i hranici 2,4 procenta,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Příští rok opět ve znamení růstu

Jak v rozhovoru pro server Buildingnews.cz uvedl generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural, pokud se podíváme na statistiky prodeje bytů za posledních pět let v Praze, vypadá to, že vlastně žádná krize na realitním trhu nebyla. Situace je ale odlišná v regionech.

Rok 2015 by měl být podle odhadů developerských společností opět ve znamení růstu prodeje bytů, a to alespoň v Praze. „Pokud letos nedojde ke zdražení peněz, které je přímo úměrné zvyšování úrokových sazeb hypoték, mohlo by se prodat ještě více bytů než loni. Odhadujeme nárůst o dalších pět procent na 6300 prodaných nových bytů,“ uzavřel Soural.

Rezidence Radimova

Zažíváme krizi bydlení? A jak z ní ven?

Obyčejné byty 3+kk v Praze stojí kolem sedmi milionů korun. V Plzni je za tu cenu možné koupit relativně prostorný dům. Pro rodinu, která má našetřeno 20 procent z ceny to znamená splácet plus mínus dvacet tisíc měsíčně. Bydlení v dobrých lokalitách a v dobrých nemovitostech je stále méně dostupné lidem s průměrnými příjmy. Zažíváme krizi bydlení? A jaká jsou její možná řešení?

Ceny nemovitostí v roce 2021 nepřibrzdily a nájemné je jako na houpačce

Bude to rok, co celou společnost i ekonomiku ochromila první vlna koronaviru. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Mnozí předvídali, že krize zasáhne trh s realitami a ceny nemovitostí se propadnou. Jestli někde domy a byty zlevňovaly, tak jen místy, a hlavně v chudších regionech. O dobré nemovitosti v žádaných lokalitách je pořád zájem. A jejich ceny jdou nahoru krize nekrize.

geosan development