Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Užijte si léto na terase! Stín vám dají slunečníky i vhodné zastřešení

Jakkoli milujete slunce, někdy je ho příliš. Třeba, když pere do vaší terasy a vy si místo popíjení odpoledního drinku utíráte pot z čela. Pusťte na svůj balkon stín. Jaké jsou možnosti zastínění?

Stínící technika je stále propracovanější. I Češi si totiž nakonec oblíbili život venku – na terasách rodinných domů nebo na balkonech bytů. Užít si posezení s přáteli nebo odpolední grilovačku ale není příjemné pod náporem slunečních paprsků. Proto je vhodné zastínění nutností téměř u všech teras a balkonů, na kterých chcete pobývat. Stínění také prospívá některým rostlinám, zvlášť když na balkoně pěstujete zeleninu nebo květiny.

Existuje mnoho typů zastínění: vedle klasických slunečníků to jsou například markýzy nebo pergoly. Každé řešení má své výhody. Některé je levnější, jiné zase technicky propracovanější. Výjimkou nejsou ani „chytré“ markýzy nebo rolety ovládané centrálními řídicími systémy nebo dálkovými ovladači. Vybrat si můžete také z pohyblivého zastínění terasy, nebo z pevného zastřešení.

Nejlevnější stín dá slunečník

Slunečník zatím nebyl překonán, alespoň co se týká ceny a jednoduchosti. V hobbymarketech najdete slunečníky, za které zaplatíte pár stovek. Prodávají se pochopitelně i dražší slunečníky, například za několik tisícovek.

Cena by ale neměla být rozhodující. Pokud od slunečníku očekáváte kvalitu, zvolte textilii, která je odolná vůči UV záření a nevyšisuje se po pár dnech na slunci. Vyberte si materiál, který odolává také dešti a špíně. Při údržbě oceníte slunečníky se snímatelným potahem, jenž snadno vyperete.

Podle tvaru si můžete vybrat slunečník, který nejlépe vyhoví potřebám vaší terasy nebo balkonu: klasický kruhový, nebo méně tradiční čtvercový či šestiúhelníkový. Většina slunečníků má průměr kolem 4 až 5 metrů.

Nezapomeňte se také přesvědčit, že slunečník je stabilní, má pevnou konstrukci a dostatečnou masivní podnož. Zvlášť pokud vaše terasa musí čas od času odolávat náporu větru, bude stabilita slunečníku klíčová.

Markýzy stíní moderně a pohodlně

Moderní zastínění propůjčí vaší terase markýzy. Sáhnout můžete po kloubových nebo kazetových markýzách. Kazetové markýzy mají výsuvná ramena a krycí box s navíjecím válcem. Markýzu tak můžete snadno vysunout podle potřeby, a když slunce zachází a vy začnete toužit po jeho paprscích, zase si shrnete. Výsuvná kloubová markýza je vybavená rameny, jež lze podle potřeby naklápět a nastavovat, abyste na terase získali stín, nebo naopak slunce.

Podobně jako v případě slunečníku věnujte pozornost materiálu markýzy – textilie by měla být rozhodně odolná vůči UV záření, měla by být dostatečně pevná, zvládnout povětrnostní podmínky. Konstrukci markýzy vyberte pevnou, stabilní. Vyrábí se například z nerez ocele či hliníku a může být opatřena i nátěrem.

Některé markýzy můžete pořídit současně s moderními technologiemi. Nejde jen o to, že markýza může být podsvícena, například úspornými LED žárovkami, které vám zpříjemní letní večery, ale také může být ovládaná dálkově. Ovládání markýzy potom zajišťuje dálkový motor, který může být propojený i s čidlem slunečního svitu. Když na vaši terasu začnou prát sluneční paprsky, markýza se sama vysune, chrání rostliny na terase i váš interiér proti přehřívání.

Markýza patří ke středně náročným (finančně i konstrukčně) řešením. Většinou se markýza kotví přímo do fasády, pokud pomineme pevné markýzy, jež jsou přímo architektonickým prvkem stavby. Přídavnou markýzu lze instalovat i dodatečně. Na trhu najdete různé typy markýz, některé zvládnou zastínit opravdu dlouhou terasu, protože se vyrábí v délce až 13 metrů. Vyrábí se markýzy s délkou výsuvu až čtyři metry.

Pergola na terase

Terasu můžete zastínit také pergolou, například s posuvnou látkovou střechou. Pergola je v tomto případě složena z pevné konstrukce, většinou z hliníku nebo dřeva. Místo pevného zastřešení je zvolena odolná látka, kterou můžete buď ručně, nebo elektrickým motorem stáhnout a vytáhnout podle potřeby.

Samozřejmě, zrealizovat lze i pevné zastřešení terasy, která potom může poskytnout prostor pro pobývání venku i během méně příznivého počasí. Záleží potom zejména na způsobu, jakým chcete terasu využívat, zda z ní například chcete vytvořit zimní zahradu.

Volba pergoly záleží na vašich finančních možnostech a představách. Do jisté míry jde o architektonický prvek, který promění vzhled vašeho domu. Můžete zvolit buď atypické řešení podle architektonického návrhu, nebo stavebnicový systém.

Některé modely pergoly vám poskytnou také boční zastínění, a to pomocí takzvaných screenových rolet. Vyrábí se nejčastěji za materiálu na bázi PVC. Toto opatření nejen stíní, ale také vás ochrání před větrem.

Stínící plachta

K moderním a netypickým řešením zastínění terasy nebo jiné části pozemku slouží také stínící plachty. Ty mohou mít podobu čtyř nebo trojúhelníkových sestav, ale také se mohou opírat jen o jednu nosnou tyč, což vypadá velmi netradičně.

A jak stíníte na balkonu nebo terase vy?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development