Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Užijte si léto na terase! Stín vám dají slunečníky i vhodné zastřešení

Jakkoli milujete slunce, někdy je ho příliš. Třeba, když pere do vaší terasy a vy si místo popíjení odpoledního drinku utíráte pot z čela. Pusťte na svůj balkon stín. Jaké jsou možnosti zastínění?

Stínící technika je stále propracovanější. I Češi si totiž nakonec oblíbili život venku – na terasách rodinných domů nebo na balkonech bytů. Užít si posezení s přáteli nebo odpolední grilovačku ale není příjemné pod náporem slunečních paprsků. Proto je vhodné zastínění nutností téměř u všech teras a balkonů, na kterých chcete pobývat. Stínění také prospívá některým rostlinám, zvlášť když na balkoně pěstujete zeleninu nebo květiny.

Existuje mnoho typů zastínění: vedle klasických slunečníků to jsou například markýzy nebo pergoly. Každé řešení má své výhody. Některé je levnější, jiné zase technicky propracovanější. Výjimkou nejsou ani „chytré“ markýzy nebo rolety ovládané centrálními řídicími systémy nebo dálkovými ovladači. Vybrat si můžete také z pohyblivého zastínění terasy, nebo z pevného zastřešení.

Nejlevnější stín dá slunečník

Slunečník zatím nebyl překonán, alespoň co se týká ceny a jednoduchosti. V hobbymarketech najdete slunečníky, za které zaplatíte pár stovek. Prodávají se pochopitelně i dražší slunečníky, například za několik tisícovek.

Cena by ale neměla být rozhodující. Pokud od slunečníku očekáváte kvalitu, zvolte textilii, která je odolná vůči UV záření a nevyšisuje se po pár dnech na slunci. Vyberte si materiál, který odolává také dešti a špíně. Při údržbě oceníte slunečníky se snímatelným potahem, jenž snadno vyperete.

Podle tvaru si můžete vybrat slunečník, který nejlépe vyhoví potřebám vaší terasy nebo balkonu: klasický kruhový, nebo méně tradiční čtvercový či šestiúhelníkový. Většina slunečníků má průměr kolem 4 až 5 metrů.

Nezapomeňte se také přesvědčit, že slunečník je stabilní, má pevnou konstrukci a dostatečnou masivní podnož. Zvlášť pokud vaše terasa musí čas od času odolávat náporu větru, bude stabilita slunečníku klíčová.

Markýzy stíní moderně a pohodlně

Moderní zastínění propůjčí vaší terase markýzy. Sáhnout můžete po kloubových nebo kazetových markýzách. Kazetové markýzy mají výsuvná ramena a krycí box s navíjecím válcem. Markýzu tak můžete snadno vysunout podle potřeby, a když slunce zachází a vy začnete toužit po jeho paprscích, zase si shrnete. Výsuvná kloubová markýza je vybavená rameny, jež lze podle potřeby naklápět a nastavovat, abyste na terase získali stín, nebo naopak slunce.

Podobně jako v případě slunečníku věnujte pozornost materiálu markýzy – textilie by měla být rozhodně odolná vůči UV záření, měla by být dostatečně pevná, zvládnout povětrnostní podmínky. Konstrukci markýzy vyberte pevnou, stabilní. Vyrábí se například z nerez ocele či hliníku a může být opatřena i nátěrem.

Některé markýzy můžete pořídit současně s moderními technologiemi. Nejde jen o to, že markýza může být podsvícena, například úspornými LED žárovkami, které vám zpříjemní letní večery, ale také může být ovládaná dálkově. Ovládání markýzy potom zajišťuje dálkový motor, který může být propojený i s čidlem slunečního svitu. Když na vaši terasu začnou prát sluneční paprsky, markýza se sama vysune, chrání rostliny na terase i váš interiér proti přehřívání.

Markýza patří ke středně náročným (finančně i konstrukčně) řešením. Většinou se markýza kotví přímo do fasády, pokud pomineme pevné markýzy, jež jsou přímo architektonickým prvkem stavby. Přídavnou markýzu lze instalovat i dodatečně. Na trhu najdete různé typy markýz, některé zvládnou zastínit opravdu dlouhou terasu, protože se vyrábí v délce až 13 metrů. Vyrábí se markýzy s délkou výsuvu až čtyři metry.

Pergola na terase

Terasu můžete zastínit také pergolou, například s posuvnou látkovou střechou. Pergola je v tomto případě složena z pevné konstrukce, většinou z hliníku nebo dřeva. Místo pevného zastřešení je zvolena odolná látka, kterou můžete buď ručně, nebo elektrickým motorem stáhnout a vytáhnout podle potřeby.

Samozřejmě, zrealizovat lze i pevné zastřešení terasy, která potom může poskytnout prostor pro pobývání venku i během méně příznivého počasí. Záleží potom zejména na způsobu, jakým chcete terasu využívat, zda z ní například chcete vytvořit zimní zahradu.

Volba pergoly záleží na vašich finančních možnostech a představách. Do jisté míry jde o architektonický prvek, který promění vzhled vašeho domu. Můžete zvolit buď atypické řešení podle architektonického návrhu, nebo stavebnicový systém.

Některé modely pergoly vám poskytnou také boční zastínění, a to pomocí takzvaných screenových rolet. Vyrábí se nejčastěji za materiálu na bázi PVC. Toto opatření nejen stíní, ale také vás ochrání před větrem.

Stínící plachta

K moderním a netypickým řešením zastínění terasy nebo jiné části pozemku slouží také stínící plachty. Ty mohou mít podobu čtyř nebo trojúhelníkových sestav, ale také se mohou opírat jen o jednu nosnou tyč, což vypadá velmi netradičně.

A jak stíníte na balkonu nebo terase vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development