element letňany

Magazín o bydlení

Užijte si léto na terase! Stín vám dají slunečníky i vhodné zastřešení

Jakkoli milujete slunce, někdy je ho příliš. Třeba, když pere do vaší terasy a vy si místo popíjení odpoledního drinku utíráte pot z čela. Pusťte na svůj balkon stín. Jaké jsou možnosti zastínění?

Stínící technika je stále propracovanější. I Češi si totiž nakonec oblíbili život venku – na terasách rodinných domů nebo na balkonech bytů. Užít si posezení s přáteli nebo odpolední grilovačku ale není příjemné pod náporem slunečních paprsků. Proto je vhodné zastínění nutností téměř u všech teras a balkonů, na kterých chcete pobývat. Stínění také prospívá některým rostlinám, zvlášť když na balkoně pěstujete zeleninu nebo květiny.

Existuje mnoho typů zastínění: vedle klasických slunečníků to jsou například markýzy nebo pergoly. Každé řešení má své výhody. Některé je levnější, jiné zase technicky propracovanější. Výjimkou nejsou ani „chytré“ markýzy nebo rolety ovládané centrálními řídicími systémy nebo dálkovými ovladači. Vybrat si můžete také z pohyblivého zastínění terasy, nebo z pevného zastřešení.

Nejlevnější stín dá slunečník

Slunečník zatím nebyl překonán, alespoň co se týká ceny a jednoduchosti. V hobbymarketech najdete slunečníky, za které zaplatíte pár stovek. Prodávají se pochopitelně i dražší slunečníky, například za několik tisícovek.

Cena by ale neměla být rozhodující. Pokud od slunečníku očekáváte kvalitu, zvolte textilii, která je odolná vůči UV záření a nevyšisuje se po pár dnech na slunci. Vyberte si materiál, který odolává také dešti a špíně. Při údržbě oceníte slunečníky se snímatelným potahem, jenž snadno vyperete.

Podle tvaru si můžete vybrat slunečník, který nejlépe vyhoví potřebám vaší terasy nebo balkonu: klasický kruhový, nebo méně tradiční čtvercový či šestiúhelníkový. Většina slunečníků má průměr kolem 4 až 5 metrů.

Nezapomeňte se také přesvědčit, že slunečník je stabilní, má pevnou konstrukci a dostatečnou masivní podnož. Zvlášť pokud vaše terasa musí čas od času odolávat náporu větru, bude stabilita slunečníku klíčová.

Markýzy stíní moderně a pohodlně

Moderní zastínění propůjčí vaší terase markýzy. Sáhnout můžete po kloubových nebo kazetových markýzách. Kazetové markýzy mají výsuvná ramena a krycí box s navíjecím válcem. Markýzu tak můžete snadno vysunout podle potřeby, a když slunce zachází a vy začnete toužit po jeho paprscích, zase si shrnete. Výsuvná kloubová markýza je vybavená rameny, jež lze podle potřeby naklápět a nastavovat, abyste na terase získali stín, nebo naopak slunce.

Podobně jako v případě slunečníku věnujte pozornost materiálu markýzy – textilie by měla být rozhodně odolná vůči UV záření, měla by být dostatečně pevná, zvládnout povětrnostní podmínky. Konstrukci markýzy vyberte pevnou, stabilní. Vyrábí se například z nerez ocele či hliníku a může být opatřena i nátěrem.

Některé markýzy můžete pořídit současně s moderními technologiemi. Nejde jen o to, že markýza může být podsvícena, například úspornými LED žárovkami, které vám zpříjemní letní večery, ale také může být ovládaná dálkově. Ovládání markýzy potom zajišťuje dálkový motor, který může být propojený i s čidlem slunečního svitu. Když na vaši terasu začnou prát sluneční paprsky, markýza se sama vysune, chrání rostliny na terase i váš interiér proti přehřívání.

Markýza patří ke středně náročným (finančně i konstrukčně) řešením. Většinou se markýza kotví přímo do fasády, pokud pomineme pevné markýzy, jež jsou přímo architektonickým prvkem stavby. Přídavnou markýzu lze instalovat i dodatečně. Na trhu najdete různé typy markýz, některé zvládnou zastínit opravdu dlouhou terasu, protože se vyrábí v délce až 13 metrů. Vyrábí se markýzy s délkou výsuvu až čtyři metry.

Pergola na terase

Terasu můžete zastínit také pergolou, například s posuvnou látkovou střechou. Pergola je v tomto případě složena z pevné konstrukce, většinou z hliníku nebo dřeva. Místo pevného zastřešení je zvolena odolná látka, kterou můžete buď ručně, nebo elektrickým motorem stáhnout a vytáhnout podle potřeby.

Samozřejmě, zrealizovat lze i pevné zastřešení terasy, která potom může poskytnout prostor pro pobývání venku i během méně příznivého počasí. Záleží potom zejména na způsobu, jakým chcete terasu využívat, zda z ní například chcete vytvořit zimní zahradu.

Volba pergoly záleží na vašich finančních možnostech a představách. Do jisté míry jde o architektonický prvek, který promění vzhled vašeho domu. Můžete zvolit buď atypické řešení podle architektonického návrhu, nebo stavebnicový systém.

Některé modely pergoly vám poskytnou také boční zastínění, a to pomocí takzvaných screenových rolet. Vyrábí se nejčastěji za materiálu na bázi PVC. Toto opatření nejen stíní, ale také vás ochrání před větrem.

Stínící plachta

K moderním a netypickým řešením zastínění terasy nebo jiné části pozemku slouží také stínící plachty. Ty mohou mít podobu čtyř nebo trojúhelníkových sestav, ale také se mohou opírat jen o jednu nosnou tyč, což vypadá velmi netradičně.

A jak stíníte na balkonu nebo terase vy?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development