Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Vánoční výzdoba v hygge stylu (třeba i na poslední chvíli)

Jestli jste si zamilovali jednoduchost, krásu a pohodlí, které do našich domovů vnesl dánský hygge styl, neopouštějte ho ani v adventním čase. Dekorace podle hygge vám nezaberou mnoho času, část z nich můžete použít i po vánočních svátcích a hlavně – vnesou do vašeho interiéru tu správnou pohodovou atmosféru.

O hygge se hodně mluví. Ale ještě lepší je ho žít. Dánské slůvko, které skloňuje celý svět, nemá příhodný český ekvivalent. Vystačíme si ale s tím, že je to životní styl, který eliminuje jakoukoli nepohodu, tedy vše, co vám způsobuje napětí v těle a vrásky na čele. A kdy jindy než o Adventu a Vánocích by vám mělo být krásně?

Úklid – půl hygge

Předvánoční úklid může být stresový. Ale to nechceme. Nemusíte lámat rekordy v počtu umytých oken nebo v metrech čtverečních vydrhnuté podlahy. Jednoduše setřete prach, vyluxujte, ukliďte podzimní výzdobu a udělejte prostor čistotě a kráse, která souvisí s předvánočním časem.

Zkuste se rozhlédnout po svém bytě a uklidit to, co vás už dlouho rozčiluje, jako je třeba krabice pod konferenčním stolem nebo nefunkční lampa, kterou máte u křesla jen z nostalgie. Udělejte pořádek na policích. Přerovnejte knihy. Uzavřete do skříně vše, co by vás rušilo.

Prostor pro vánoční lenošení

Vánoce jsou o pohodě. A tak si nezapomeňte vytvořit koutek, kam se uvelebíte s novou knihou nebo s hrnkem horké čokolády. Nejlépe ve vánočních ponožkách a pohodlném plédu. Dánové mívají ve svých domovech hygge koutek, kde odpočívají. Nechybí v něm například křeslo, plno polštářků, deka, svíčka, lampa a kniha.

Vytvořte si pohodlné sezení, které vás bude zvát k předvánočnímu a vánočnímu lenošení. Třeba tím, že si na stolek položíte voňavou svíčku s nádechem borovicového lesa. Nebo přes křeslo přehodíte nový pletený pléd.

Vánoční výzdoba z lesa

Abyste unikli předvánočnímu shonu, běžte do lesa místo do supermarketu. Najdete tady komponenty pro svoji vánoční výzdobu. Přineste si z lesa: kůru a zajímavé kousky dřeva, voňavé větve, mech, větvičky z borůvčí, šišky.

A co pak s nimi?

·       Větve ze smrků, borovice nebo jedle naaranžujte jednoduše do vázy. Můžete je nechat jen tak nebo je ozdobit textilními či dřevěnými dekoracemi.

·       Větvičky z borůvčí se obejdou bez vody. Vložte je do vázy, obtočte miniaturním světelným řetězem a nechte je zářit.

·       Mech vložte do větší sklenice a naaranžujte na něj cokoli vás napadne – kameny, vánoční ozdoby, sněhové vločky.

·       Šišky naaranžujte na misku. Můžete přidat i sušené šípky, celou skořici nebo hvězdičky badyánu.

·       Kus dřeva ozdobte vánočními motivy. Vánoční poleno se zdobilo ještě v předkřesťanské době.

Stromek na stěnu

Z kusů dřeva nebo kůru si můžete vyrobit také závěsný stromek na zeď. Je to velmi jednoduché. Potřebovat budete ještě vázací drát, kleště a různé vánoční ozdobičky, nejlépe textilní nebo háčkované.

Jednotlivé kusy dřeva si seřaďte podle velikosti tak, že to nejmenší tvoří vrchol (špičku) stromku, a to největší jeho spodní část. Potom jednotlivé části spojte vázacím drátem a stromek ozdobte dekoracemi. Zavěsit ho můžete v interiéru, ale třeba i u vstupu do domu.

Papírové vločky a betlém

Tvořte i z papíru. Vystříhejte si z bílých čtvrtek vločky nebo andělíčky a nelepte je do oken. Vzory najdete na internetu nebo si vytvořte své. Z papíru si můžete vyrobit i vlastní betlém. Stačí jen několik postaviček.

Pokud vám zbyde papír a budete mít dostatek kreativity, zkuste vyrobit vlastní vánoční přání. Stačí jen jednoduché motivy. Namalovat stromek nebo hvězdu zvládne každý. Zapalte si k tomu svíčku, uvařte si horký nápoj a zaposlouchejte se do hudby.

Vlastní adventní rituály

Zkuste letošní předvánoční čas vnímat jinak. Místo stresu u plotny udělejte z pečení cukroví nový rituál. Zapojte děti nebo pozvěte kamarády a pečte společně perníčky. Co na tom, že nebudou dokonalé? Jde hlavně o společně strávený čas.

Nezapomeňte na dlouhé romantické procházky lesem nebo parkem, zajděte si na předvánoční bruslení, na koncert, do kina nebo do kavárny. Zahřejte se svařákem na adventním trhu, aniž byste měli pocit, že musíte dohnat nákupy dárků.

A když na vás bude venku už opravdu hodně lidí a spěchu, vždycky víte, že se můžete vrátit do svého vánočního hygge koutku.

 

Rezidence Neklanka II

Zažíváme krizi bydlení? A jak z ní ven?

Obyčejné byty 3+kk v Praze stojí kolem sedmi milionů korun. V Plzni je za tu cenu možné koupit relativně prostorný dům. Pro rodinu, která má našetřeno 20 procent z ceny to znamená splácet plus mínus dvacet tisíc měsíčně. Bydlení v dobrých lokalitách a v dobrých nemovitostech je stále méně dostupné lidem s průměrnými příjmy. Zažíváme krizi bydlení? A jaká jsou její možná řešení?

Ceny nemovitostí v roce 2021 nepřibrzdily a nájemné je jako na houpačce

Bude to rok, co celou společnost i ekonomiku ochromila první vlna koronaviru. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Mnozí předvídali, že krize zasáhne trh s realitami a ceny nemovitostí se propadnou. Jestli někde domy a byty zlevňovaly, tak jen místy, a hlavně v chudších regionech. O dobré nemovitosti v žádaných lokalitách je pořád zájem. A jejich ceny jdou nahoru krize nekrize.

geosan development