Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Vánoční výzdoba v hygge stylu (třeba i na poslední chvíli)

Jestli jste si zamilovali jednoduchost, krásu a pohodlí, které do našich domovů vnesl dánský hygge styl, neopouštějte ho ani v adventním čase. Dekorace podle hygge vám nezaberou mnoho času, část z nich můžete použít i po vánočních svátcích a hlavně – vnesou do vašeho interiéru tu správnou pohodovou atmosféru.

O hygge se hodně mluví. Ale ještě lepší je ho žít. Dánské slůvko, které skloňuje celý svět, nemá příhodný český ekvivalent. Vystačíme si ale s tím, že je to životní styl, který eliminuje jakoukoli nepohodu, tedy vše, co vám způsobuje napětí v těle a vrásky na čele. A kdy jindy než o Adventu a Vánocích by vám mělo být krásně?

Úklid – půl hygge

Předvánoční úklid může být stresový. Ale to nechceme. Nemusíte lámat rekordy v počtu umytých oken nebo v metrech čtverečních vydrhnuté podlahy. Jednoduše setřete prach, vyluxujte, ukliďte podzimní výzdobu a udělejte prostor čistotě a kráse, která souvisí s předvánočním časem.

Zkuste se rozhlédnout po svém bytě a uklidit to, co vás už dlouho rozčiluje, jako je třeba krabice pod konferenčním stolem nebo nefunkční lampa, kterou máte u křesla jen z nostalgie. Udělejte pořádek na policích. Přerovnejte knihy. Uzavřete do skříně vše, co by vás rušilo.

Prostor pro vánoční lenošení

Vánoce jsou o pohodě. A tak si nezapomeňte vytvořit koutek, kam se uvelebíte s novou knihou nebo s hrnkem horké čokolády. Nejlépe ve vánočních ponožkách a pohodlném plédu. Dánové mívají ve svých domovech hygge koutek, kde odpočívají. Nechybí v něm například křeslo, plno polštářků, deka, svíčka, lampa a kniha.

Vytvořte si pohodlné sezení, které vás bude zvát k předvánočnímu a vánočnímu lenošení. Třeba tím, že si na stolek položíte voňavou svíčku s nádechem borovicového lesa. Nebo přes křeslo přehodíte nový pletený pléd.

Vánoční výzdoba z lesa

Abyste unikli předvánočnímu shonu, běžte do lesa místo do supermarketu. Najdete tady komponenty pro svoji vánoční výzdobu. Přineste si z lesa: kůru a zajímavé kousky dřeva, voňavé větve, mech, větvičky z borůvčí, šišky.

A co pak s nimi?

·       Větve ze smrků, borovice nebo jedle naaranžujte jednoduše do vázy. Můžete je nechat jen tak nebo je ozdobit textilními či dřevěnými dekoracemi.

·       Větvičky z borůvčí se obejdou bez vody. Vložte je do vázy, obtočte miniaturním světelným řetězem a nechte je zářit.

·       Mech vložte do větší sklenice a naaranžujte na něj cokoli vás napadne – kameny, vánoční ozdoby, sněhové vločky.

·       Šišky naaranžujte na misku. Můžete přidat i sušené šípky, celou skořici nebo hvězdičky badyánu.

·       Kus dřeva ozdobte vánočními motivy. Vánoční poleno se zdobilo ještě v předkřesťanské době.

Stromek na stěnu

Z kusů dřeva nebo kůru si můžete vyrobit také závěsný stromek na zeď. Je to velmi jednoduché. Potřebovat budete ještě vázací drát, kleště a různé vánoční ozdobičky, nejlépe textilní nebo háčkované.

Jednotlivé kusy dřeva si seřaďte podle velikosti tak, že to nejmenší tvoří vrchol (špičku) stromku, a to největší jeho spodní část. Potom jednotlivé části spojte vázacím drátem a stromek ozdobte dekoracemi. Zavěsit ho můžete v interiéru, ale třeba i u vstupu do domu.

Papírové vločky a betlém

Tvořte i z papíru. Vystříhejte si z bílých čtvrtek vločky nebo andělíčky a nelepte je do oken. Vzory najdete na internetu nebo si vytvořte své. Z papíru si můžete vyrobit i vlastní betlém. Stačí jen několik postaviček.

Pokud vám zbyde papír a budete mít dostatek kreativity, zkuste vyrobit vlastní vánoční přání. Stačí jen jednoduché motivy. Namalovat stromek nebo hvězdu zvládne každý. Zapalte si k tomu svíčku, uvařte si horký nápoj a zaposlouchejte se do hudby.

Vlastní adventní rituály

Zkuste letošní předvánoční čas vnímat jinak. Místo stresu u plotny udělejte z pečení cukroví nový rituál. Zapojte děti nebo pozvěte kamarády a pečte společně perníčky. Co na tom, že nebudou dokonalé? Jde hlavně o společně strávený čas.

Nezapomeňte na dlouhé romantické procházky lesem nebo parkem, zajděte si na předvánoční bruslení, na koncert, do kina nebo do kavárny. Zahřejte se svařákem na adventním trhu, aniž byste měli pocit, že musíte dohnat nákupy dárků.

A když na vás bude venku už opravdu hodně lidí a spěchu, vždycky víte, že se můžete vrátit do svého vánočního hygge koutku.

 

Villa Střížkovská

Dřevo v koupelně je trendy. Použijte ho jako hlavní prvek i doplněk

Koupelny jsou nejen nutností každého bytu, ale v poslední době se stávají i oázou relaxace. Zatímco dlažba a obklady mohou působit chladně a odtažitě, dřevo zútulňuje, vytváří pocit pohody a luxusu. I proto se v koupelnách objevuje stále častěji. Může jim dominovat nebo je doplňovat. Inspirujte se, jak dřevo a dřevěné prvky v koupelnách použít.

Letní rekonstrukci ještě stihnete. Na co se připravit?

Že jsou Češi národem kutilů, kteří rádi vylepšují své domy, byty i zahrady, je neoddiskutovatelné. S ohledem na epidemiologickou situaci se řada lidí rozhodla strávit léto doma – a část času své dovolené věnovat rekonstrukcím. Zlepšení svého bydlení nebo přípravě topení na zimu věnují i několik dní svého placeného volna. Pokud vás dovolená teprve čeká, rozhodně ještě toto léto stihnete vymalovat, natřít plot nebo vzít rekonstrukci pořádně z gruntu.

geosan development