Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

Na realitním trhu v České republice působí přes 14 tisíc makléřů. V tomto ohledu jsme na evropské špičce, protože na jednoho makléře připadá jen 720 obyvatel. Neoficiální odhady přitom počítají až s 25 tisíci zprostředkovateli. Například v Německu je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší než u nás. Je pochopitelné, že čím více makléřů je, tím více musí o zakázky a o klienty usilovat.

Nekalost přináší komplikace

Mezi realitními makléři jsou profesionálové, kteří svoji práci vykonávají dobře a poctivě. Najdou se ale i tací, jimž nejsou cizí nekalé praktiky, používají neetické postupy, uchylují se ke lžím nebo nátlaku.

Když při prodeji nebo koupi nemovitosti přijdete s takovým makléřem do styku, může se snadno stát, že se běžné věci zkomplikují – přijdete o část peněz, už nikdy neuvidíte složenou zálohu, ale ani nemovitost, čeká vás běhání po soudech nebo prostě na prodeji bytu proděláte, či si necháte vnutit dům, o něhož vůbec nestojíte.

Přísnější požadavky na makléře

Už několik let je v řešení návrh zákona, který by měl spotřebitele ochránit před realitními „šmejdy“. Na začátku roku ho sice posvětila vláda, ale ještě musí projít parlamentem. Mimo jiné zákon říká, že makléři by měli mít potřebnou kvalifikaci, v budoucnu pravděpodobně i vysokoškolské vzdělání. Návrh počítá s tím, že by se dosavadní volná živnost realitního makléře změnila na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci.

Ačkoli realitní kanceláře změny vesměs vítají, mají k návrhu řadu výhrad, považují ho například za nedotažený. Podle některých mohl být zákon přísnější v oblasti povinného pojištění nebo v otázkách úschovy peněz u realitních kanceláří. Zatím není jasné, zda, kdy a v jaké podobě bude zákon definitivně schválen. Podle realitních makléřů by úbytek zprostředkovatelů na trhu neměl služby zdražit, mohl by je ale povznést na lepší úroveň.

Čtěte také: Rizika jednání s developerem jsou hlavně ve smlouvách

Obezřetnost je vždy nutná

Vedle legislativy je vždy důležitá obezřetnost spotřebitelů. My jsme vybrali 5 varovných signálů, které vám prozradí, že realitní kancelář nebo její makléř nepostupují férově.

„Hledám byt v této lokalitě“

Na sloupech visí letáčky tvářící se, že je psal člověk, který se chce do lokality přestěhovat. Možná, že je i rafinovaně připojeno „realitní kanceláře nevolat“. Přesto, když na telefon zavoláte, dříve nebo později zjistíte, s kým máte tu čest.

Realitní kanceláře potřebují mít co prodávat, a tak hledají nemovitosti. Používají třeba i letáčky ve schránkách nebo vyvěsují plakáty. Ty mohou znít i důvěryhodně: „Doktor s hotovostí koupí byt v této čtvrti” nebo „Advokát hledá dům pro svoji rodinu“. Prakticky vždy se za nimi skrývají realitní makléři.

Na prohlídku pak přijde makléř s kolegou nebo kamarádem, který se vydává za zájemce. Prodávající pak pod dojmem úspěšné prohlídky podepíše s makléřem exkluzivní smlouvu. Jenže údajný vážný zájemce si pak samozřejmě o několik dní později koupi rozmyslí. Pro prodávajícího to znamená jediné – je v hrsti realitní kanceláře, protože kvůli exkluzivní smlouvě už nemůže prodávat jinde.

Váš byt vykoupíme

Některé realitní kanceláře nabízejí prodávajícím, že od nich nemovitost vykoupí samy a peníze jim složí takříkajíc „na dřevo“. Na tuto zdánlivě výhodnou nabídku si ale dejte velký pozor. Bývá podhodnocena až o desítky procent, takže se prodávajícímu nevyplatí, ani když je ve velké časové tísni. Makléř by se měl nemovitost snažit prodat za co nejvyšší cenu, aby to bylo výhodné pro klienta, nikoliv cenu srážet ve prospěch vlastní realitní kanceláře. Ta pak vykoupený byt opraví a s velkou přirážkou prodá.

Čtěte také: Co byste měli vědět o rezervačním poplatku?

Chytáky ve smlouvách

Při prodeji i koupi nemovitosti mohou být častým kamenem úrazu také smlouvy. U běžných nemovitostí rozhodně nepodepisujte makléři exkluzivitu na déle než půl roku. Když budete s jeho prací spokojeni, můžete lhůtu vždy prodloužit. Ve smlouvě by měla být zachována vyváženost mezi prodávajícím a kupujícím. Běžná bývá nevratná rezervační záloha, ale obdobná sankce by ve smlouvě měla být nastavena i pro prodávajícího, když si prodej rozmyslí.

Úschova peněz

Velkým problémem bývá i úschova peněz přímo na účtu realitní kanceláře. Do s.r.o. s minimální hodnotou pak posíláte milionové částky, které některé realitní kanceláře protiprávně používají na vlastní provoz. Místo toho trvejte na notářské, advokátní nebo bankovní úschově.

Jak je to s provizí?

Někteří realitní makléři vám slíbí, že za jejich služby nebudete jako prodávající nic platit, protože provizi zaplatí kupující, s nímž podepíše smlouvu. Technicky tomu tak možná je, ale prodávajícího to ve finále vyjde úplně stejně. Realitní makléř totiž stlačí cenu uměle dolů, aby si k ní mohl připočítat svoji odměnu, a nemovitost se i tak prodala za standardní tržní cenu. Makléř má tendenci vždy kopat za toho, s kým má podepsanou smlouvu, což je v tomto případě kupující. Navíc kvalitní služba prostě nemůže být zdarma.

Setkali jste se na realitním trhu s nekalými praktikami? S jakými?

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development