element letňany

Magazín o bydlení

Hypotéky. Dosáhnete na úvěr na bydlení, než znovu zdraží a zpřísní?

Získat výhodný úvěr na bydlení je čím dál těžší. Česká národní banka opět zpřísnila kritéria poskytování hypoték a zároveň zvýšila základní úrokovou sazbu. Ačkoli se nad hypotékami stahují mračna, některé banky je zlevňují. Máte poslední šanci dosáhnout na výhodný úvěr? A jak jsou na tom lidé s průměrným příjmem? Dostanou ještě hypotéku?

Česká národní banka představila v polovině června nová opatření, která mají zkrotit hypoteční trh. Od října začnou platit takzvané dluhové ukazatele. Pro lidi s nižšími a průměrnými příjmy to znamená, že nedosáhnou na hypotéku. Zároveň centrální banka už počtvrté za posledních deset měsíců zvýšila úrokovou sazbu. Na to banky reagují většinou zdražením hypoték. Některé z nich se ale rozhodli jít opačným směrem.

Hypotéky mírně zlevnily

Navzdory zpřísnění hypoték oznámila zlevnění například Česká spořitelna. Ta od začátku července snížila úrokové sazby u vybraných fixací o 0,2 % a zároveň rozšířila nabídku hypoték o novou dvacetiletou fixaci úrokové sazby ve výši od 3,49 %. Podle svého vyjádření banka reaguje na stále rostoucí zájem Čechů financovat své vlastní bydlení.

Snížení se týká nejvyužívanějších hypoték s fixacemi na 5, 8 a 10 let. Úrokové sazby u hypoték s fixací na 5 let budou nově začínat na 2,49 % ročně, u hypoték s fixací na 8 let na 2,59 % ročně a u hypoték s fixací na 10 let na 2,69 % ročně. Sazby platí pro hypotéky do 80 % hodnoty nemovitosti.

„Pod vlivem opakovaných regulačních opatření České národní banky a rostoucích úrokových sazeb je mezi klienty patrná nejistota, a proto preferují hypotéky s dlouhými fixacemi úrokových sazeb. V rámci akční nabídky snižujeme úrokové sazby hypoték u vybraných fixací a jako jedna z mála bank na trhu nabídneme hypotéky s fixací úrokové sazby na 20 let. Ty již tvoří více než polovinu z nově poskytnutých hypoték,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny.

Splácet dvacet let pořád stejně

Češi většinou splácejí hypotéky v průměru 15 až 20 let, takže dvacetiletá fixace jim dává jistotu stabilní výše splátky a neměnné sazby v zásadě po celou dobu splácení. Hypotéky s fixací na 20 let nejsou na českém trhu novinkou, nabízely je už například ČSOB, Hypoteční banka nebo Expobanka.

Motivovat k pořízení vlastního bydlení mají i akční nabídky. Kromě České spořitelny oznámila nižší sazby i ČSOB a Hypoteční banka. Například hypotéku s tříletou fixací do 80 % je možné u obou bank získat od 2,49 %. S pětiletou fixací je úrok od 2,59 %. Čím více máte našetřeno, tím nižší sazbu můžete získat. Pokud budete hypotékou financovat pouze 70 % ceny nemovitosti, můžete se dostat na sazbu od 2,39 %.

Čtěte také: Byt v metropoli, nebo dům za Prahou?

Sazby snížila rovněž Equa bank, která ještě před oznámením centrální banky hypotéky zlevnila o 0,2 %, a to u všech fixací. V letní akci tak můžete získat hypotéku s fixací na tři roky od 2,29 % a s fixací na pět let od 2,39 %.

Některé banky zdražují

Trend zlevňování hypoték nepřevzaly všechny banky. Například Expobank zdražila úvěry s tříletou fixací o 0,11 %, takže úrok nyní začíná na 3,42 %, a s pětiletou fixací o 0,09 %, což znamená úvěr od 3,52 %. Zdražení oznámila také UniCredit Bank, a to u všech úrokových sazeb o 0,1 %. Hypotéky tak nyní začínají na 2,39 %.

Další zdražení hypoték by mohl přinést podzim. Od října začne platit už zmíněné zpřísnění hypoték, což bude znamenat, že v některých lokalitách se bydlení stane hůře dostupné. Celková výše úvěru totiž nebude smět překročit devítinásobek čistého ročního příjmu a měsíční splátky se budou muset vejít do 45 % čistého měsíčního příjmu žadatelů.

Zároveň stále platí, že banky mohou poskytovat hypotéky do 80 %, respektive v menším objemu do 90 % ceny nemovitosti. Většina lidí tak musí mít našetřeno alespoň 20 % z ceny nemovitostí. Pokud například mladý pár uvažuje o koupi bytu v hodnotě 3 miliony korun, musí mít stranou 600 tisíc korun.

Byty jen pro bohaté?

Budou na hypotéky stačit průměrné platy? Jak kdy a jak kde. Ceny průměrných nemovitostí i průměrných platů se totiž liší region od regionu. Platí, že byty jsou stále nejdražší v Praze. Podle Českého statistického úřadu berou lidé pracující v Praze v průměru 38 tisíc korun hrubého měsíčně. Čistého to je kolem 29 tisíc korun.

Člověk s tímto příjmem dosáhne na hypotéku kolem 3,8 milionů korun. Pokud si splátky rozloží na 30 let, bude splácet něco přes 12 tisíc korun měsíčně. Potíž je ale v tom, že průměrný byt v Praze stojí kolem 5 milionů korun. Aby na něj člověk vydělal, musel by podle nových pravidel vydělávat kolem 50 tisíc korun měsíčně.

Čtěte také: Kolik stojí nemovitosti v Praze a v okolí?

V Plzni, kde lidé vydělají v průměru 22 tisíc korun čistého, se byt o rozloze 60 metrů čtverečních, prodává kolem 2,5 milionů. V Ústeckém kraji je průměrná čistá mzda kolem 20 tisíc korun a byt zde v průměru stojí 2,2 milionů korun. To znamená, že lidé zde musí mít našetřeno kolem 200 až 250 tisíc korun, aby splnili podmínku mít 20 % vlastních zdrojů.

Pokud úrokové sazby ještě porostou, což lze vzhledem ke zdražení úroků centrální bankou očekávat, na hypotéku by nemuseli dosáhnout ani lidé s průměrnými platy, natož pak s těmi podprůměrnými. Záležet bude i na cenách nemovitostí, jejich růst ale podle odborníků zatím neskončil.

Máte hypotéku, nebo o ní uvažujete?

element letňany

Investiční byty se nyní vyplatí víc než jindy. Hlavně v Praze

Pokud máte byt navíc, můžete vydělat. Strmý růst totiž žene ceny nemovitostí nahoru a někteří lidé si nemohou dovolit vlastní bydlení. Proto sílí poptávka i po nájemních bytech. Především v hlavním městě se podle realitních makléřů prodává stále více bytů k investičním účelům. Tento trend v poslední době dohání i menší města v České republice. Je právě teď nejlepší doba koupit investiční byt?

Rezervační smlouva je při koupi bytu běžná. Na co si dát pozor?

Jakmile najdete nemovitost, která se vám líbí, splňuje vaše očekávání a můžete si ji dovolit, realitní makléř vám připraví rezervační smlouvu. Spolu s podpisem přidáte i rezervační zálohu. Vy tím vyjádříte skutečný zájem o byt nebo dům, majitel a realitní makléř si mohou oddechnout, že jiného zájemce hledat nemusí. I když je rezervace nemovitosti běžnou součástí obchodu s realitami, přesto byste měli být opatrní. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development