Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Investiční byty zažívají boom. Chcete být také rentiérem?

Ceny bytů se pořád drží na příjemné hladině. Úrokové sazby hypoték jakbysmet. Lidé kolem vás kupují byty jako investici. Nebo o tom alespoň uvažují. Jste také na vážkách. Zaslechli jste totiž, že investovat do nemovitosti je lepší než penzijní spoření. Jenže koupit byt za pár milionů není jen tak. Co byste rozhodně měli vědět, než zainventujete do nemovitosti?

Byt jako investice se na první pohled jeví docela dobře. Koupíte ho, pronajmete a z nájmu splácíte hypotéku. Za třicet let bude byt váš, můžete ho dál pronajímat a žít jako rentiér, což se na důchod hodí, protože doba je nejistá a jak to bude s penzemi těžko říct. Bylo by to krásné, ale tak jednoduché to není. Investiční byt znamená starost, časovou investici a další finanční náklady. Jako majitel se prostě o nemovitost musíte postarat a především ji pronajmout vhodným nájemníkům.

Ideální investiční byt

Existuje v případě investičního bytu ideál? Těžko říct, můžete se k němu alespoň zkusit přiblížit. Vhodný byt, který snadno pronajmete, by měl splňovat následující kritéria.

  • Dispozice 2+kk nebo 2+1.
  • Dobrý stav, ideálně novostavba nebo po rekonstrukci.
  • Širší centrum většího českého města (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň…).
  • Dobrá dopravní dostupnost.
  • Občanská vybavenost v okolí.
  • Potenciál nájemníků (lidé přijíždějící do města za prací, studenti…).

Kolik vydělá investiční byt?

Když si začnete studovat informace o tom, kolik investiční byt vydělá, většinou se dočtete, že pokud koupíte vhodnou nemovitost, můžete očekávat výnosy kolem 5 procent. Což není úplně špatné. Důležité ale je vybrat správnou nemovitost. A také počítat s časovou investicí. Starosti o nemovitost nejsou totiž úplně zadarmo.

Můžete mít ale štěstí a investiční byt pronajmout hned napoprvé slušným lidem, kteří vám budou pravidelně platit nájem a nebudou schválně poškozovat váš majetek a chovat se ohleduplně. V  případě, když byt pronajmete slušným nájemníkům dlouhodobě, se stane výhodnou investicí s minimem starostí.

Co vás čeká a nemine?

Pořízením investičního bytu se stanete nejen majitelem další nemovitosti, ale také správcem. A to může být někdy úkol, který si vyžádá hodně času a energie. Rozhodně vás čekají pravidelné úkoly. Když vám dá nájemník výpověď, budete muset hledat nového a před jeho nastěhováním dát byt do kupy (vymalování, drobné opravy apod.).

Se změnou nájemníka souvisejí i přepisy energií (elektřina, plyn), vyřešení nájemních smluv a další administrativy. Nepočítejte s tím, že váš nájemník bude chodit na schůze společenství vlastníků domu – to je vaše starost. Takže další čas, další jednání, další papírování.

Pokud budete mít štěstí a vyberete si slušného nájemníka, bude vám platit pravidelně a včas a z pronájmu bytu tak budete opravdu profitovat. Připravte se ale na to, že můžou nastat situace, kdy budete každý měsíc notorického neplatiče urgovat. V takovém případě ztrácíte výnosy, případně úroky z uložených peněz.

Je byt vhodná investice na stáří?

Nabízí se tedy otázka, zda i přes všechna ta negativa, která s sebou správcovství a vlastnictví bytu nese, je pořízení nemovitosti vhodná investice? Samozřejmě, investovat můžete do zlata, cenných papírů, akcií. Byt má ale tu výhodu, že nájemné s velkou pravděpodobností bude kopírovat trh, navíc nemovitost bude mít trvalou hodnotu i za dalších třicet let (pokud se o ni budete starat, je na dobrém místě atd.).

Při hledání vhodného investičního bytu se zajímejte o klíčové proměnné – o cenu bytu, lokalitu a cenu nájemného. Byt v centru Prahy bude sice dražší než třeba v Plzni, ale pronajmout ho můžete za vyšší měsíční nájem a mnohem snadněji než v menším městě. Čím lepší bude poměr splátky hypotečního úvěru k výši nájmu, tím více můžete vydělat. Pozor si dejte ale na podezřele levné byty nebo na lokality, v nichž budete horko těžko hledat nájemníky.

Developeři staví investiční byty

Zvýšeného zájmu o byty jako investici si všimli také developeři, kteří ve svých nových projektech stále víc reagují na poptávku trhu. Byty přitom nekupují jen jednotlivci, ale také firmy – často se jedná třeba o celé bloky, které následně pronajímají.

Developerské společnosti se zaměřují především na Prahu, kde v širším centru vzniká celá řada bytových komplexů vhodných k pronájmu. Zajímavé je, že developeři tyto byty prodávají s garantovaným výnosem, který se pohybuje mezi 4 až 6 procenty.

Je podle vás byt výhodnou investicí na stáří? Chystáte se pořídit si investiční byt?

Rezidence Radimova

Vánoční výzdoba na poslední chvíli? Tohle máte hned hotové

Advent je v plném proudu a vaše domácnost vypadá jako by se nechumelilo? Nestihli jste ještě ani naaranžovat větvičky do vázy? Ukážeme vám, jak si během jednoho odpoledne vyzdobit byt z toho, co máte doma nebo pro co si doběhnete na zahradu.

Inspirace: Jaké jsou trendy v interiérech pro zimu 2021?

Každé roční období si žádá své. Podzim je tady se vším všudy a brzy se přehoupne v zimu. Z interiérů se vytrácí zářivé letní barvy. Je třeba převléct polštáře a změnit dekorace. Ukážeme vám, jaké jsou hlavní trendy závěru letošního roku.

geosan development