element letňany

Magazín o bydlení

Jak na vymalování bytu: Barvy, postup, náčiní

Chcete dát svému bytu novou šťávu? Už se nemůžete koukat na několik let nevybílené stěny? Nebo jste se přestěhovali do nového bytu a interiér potřebuje vymalovat? Nenechávejte to na jaro. Pusťte se do vymalování hned. Aby vám šla práce pěkně od ruky, připravili jsme pro vás užitečné rady a návody.

Výběr barvy

Jasně, můžete byt vymalovat klasickou bílou barvou. Do interiérů se opět vrací, je módní a stěny snadno oživíte prostřednictvím vhodně vybraného obrazu nebo bytových doplňků. Ale ruku na srdce, nebude to trochu nuda? Navíc vhodně vybranou barvou můžete snadno a efektivně upravit dispozice bytu – alespoň opticky.

Barvy do bytu

Barvu vybírejte s ohledem na typ místnosti a její využití. O barvách, kterými chcete vymalovat byt, byste měli vědět následující.

 • Bílá – tradiční barva, která umožňuje kombinace s různými doplňky. Navíc tato barva odráží světlo a opticky zvětšuje prostor. Proto ji neváhejte použít v malých a tmavých místnostech.
 • Žlutá – také tato barva opticky rozšíří interiér. Je teplá, veselá. Dejte přednost spíše teplejším odstínům žluté, oproti těm ostrým. Žlutě se hodí vymalovat třeba v dětském pokoji nebo v kuchyni.
 • Oranžová – je pozitivní barvou, dodá vám optimismus a energii. Pozor ale na příliš syté a jasné odstíny. Ty by vám nemusely dlouho vyhovovat. V případě oranžové sáhněte po jemných, třeba meruňkových odstínech. Pozor ale, o oranžové se říká, že podněcuje chuť k jídlu.
 • Červená – podle řady odborníků bychom s ní měli v interiéru zacházet opatrně. Může totiž podněcovat agresivitu. Rozhodně ji nepoužívejte v dětském pokoji, v pracovně (mohla by narušit vaše soustředění). I v ložnici s červenou, které je připisován erotický nádech, zacházejte opatrně.
 • Modrá – říká se o ní, že působí osvěžujícím a uklidňujícím dojmem. Na druhou stranu je ale chladná. Světlý odstín umí prostor zvětšit, ale pozor na tmavé odstíny, které místnost naopak zmenší.
 • Zelená – je doporučována do obýváků, ložnic i pracoven, protože uklidňuje a zlepšuje koncentraci. Zvažte, zda dáte přednost teplému odstínu (energizuje), nebo studenému (uklidňuje).
 • Fialová – také s touto barvou opatrně. Jeden čas byla v interiérech oblíbená, ale nyní se od ní opouští. Je to duchovní barva.
 • Odstíny hnědé – jako je třeba skořicová nebo kávová jsou skvělou volbou do pracoven či obýváků. Skvěle se kombinují s různými barevnými doplňky.

Optické klamy

Pokud potřebujete zvětšit nebo zmenšit interiér, použijte vhodnou barvu a správně ji využijte.

 • Malý pokoj zvětšíte světlou výmalbou.
 • Velký pokoj zmenšíte tím, že barvu nanesete na zdi, ale vynecháte strop.
 • Úzký pokoj rozšíříte tak, že nejužší stěnu vymalujete barevně.
 • Široký pokoj zúžíte tak, že dlouhou stěnu vymalujete tmavší barvou.
 • Vysoký strop opticky klesne, když na něj použijete tmavší barvu.

Co k vymalování potřebujete

Když máte rozmyšleno, jakou barvou svůj byt vymalujete, vydejte se na nákupy. Co se vám rozhodně bude hodit?

 • Dostatek barvy. Pokoj si vyměřte a spočítejte si, kolik metrů čtverečních budete vlastně malovat.
 • Válečky různých rozměrů (alespoň jeden větší na velké plochy a jeden menší na detaily).
 • Štětec zárohák, abyste bez problémů vymalovali i rohy a kouty.
 • Teleskopickou tyč, díky které se dostanete pohodlně až na strop.
 • Stírací mřížku a kbelík na míchání barvy.
 • Papírovou lepicí pásku na zakrytí zásuvek a dalších míst.
 • Sádru či tmel na vyspravení stěn.

Vymalujte rychle a čistě

Když máte všechny potřebné nástroje a náčiní pohromadě, převlékněte se do pohodlného oblečení, které si můžete zacákat a pusťte se do toho. Nejprve si udělejte přípravu. Odkliďte nábytek, zakryjte podlahu starými novinami, omeťte pavučiny či prach ze stěn. Zdi prohlédněte a případně je vyspravte tmelem či sádrou. Zabezpečte místa, která nechcete přetřít (zásuvky apod.) papírovou páskou.

Neuškodí, pokud nejprve stěny natřete penetrací. Počkejte, až zaschne a pak se pusťte do malování. Namíchejte si barvu podle návodu, smočte v ní váleček, přejeďte přes stírací mřížku, abyste se zbavili přebytku barvy a plynulými pohyby malujte zeď. S nánosem barvy začněte od stropu směrem dolů. Zpravidla jedna vrstva výmalby nestačí, takže po zaschnutí nátěr opakujte.

Po dokončení malování nechte barvu řádně uschnout a pusťte se do úklidu. Připravte si horkou vodu se saponátem, hadr, houbičku a na cákance také špachtli. Ta chvilka úsilí stojí za to. Až ve svém nově vymalovaném bytě rozestavíte nábytek, bude se vám hned lépe bydlet.

A jaké jsou vaše tipy a zkušenosti s malováním bytu? Diskutujte!

element letňany

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development