element letňany

Magazín o bydlení

Jak na vymalování bytu: Barvy, postup, náčiní

Chcete dát svému bytu novou šťávu? Už se nemůžete koukat na několik let nevybílené stěny? Nebo jste se přestěhovali do nového bytu a interiér potřebuje vymalovat? Nenechávejte to na jaro. Pusťte se do vymalování hned. Aby vám šla práce pěkně od ruky, připravili jsme pro vás užitečné rady a návody.

Výběr barvy

Jasně, můžete byt vymalovat klasickou bílou barvou. Do interiérů se opět vrací, je módní a stěny snadno oživíte prostřednictvím vhodně vybraného obrazu nebo bytových doplňků. Ale ruku na srdce, nebude to trochu nuda? Navíc vhodně vybranou barvou můžete snadno a efektivně upravit dispozice bytu – alespoň opticky.

Barvy do bytu

Barvu vybírejte s ohledem na typ místnosti a její využití. O barvách, kterými chcete vymalovat byt, byste měli vědět následující.

 • Bílá – tradiční barva, která umožňuje kombinace s různými doplňky. Navíc tato barva odráží světlo a opticky zvětšuje prostor. Proto ji neváhejte použít v malých a tmavých místnostech.
 • Žlutá – také tato barva opticky rozšíří interiér. Je teplá, veselá. Dejte přednost spíše teplejším odstínům žluté, oproti těm ostrým. Žlutě se hodí vymalovat třeba v dětském pokoji nebo v kuchyni.
 • Oranžová – je pozitivní barvou, dodá vám optimismus a energii. Pozor ale na příliš syté a jasné odstíny. Ty by vám nemusely dlouho vyhovovat. V případě oranžové sáhněte po jemných, třeba meruňkových odstínech. Pozor ale, o oranžové se říká, že podněcuje chuť k jídlu.
 • Červená – podle řady odborníků bychom s ní měli v interiéru zacházet opatrně. Může totiž podněcovat agresivitu. Rozhodně ji nepoužívejte v dětském pokoji, v pracovně (mohla by narušit vaše soustředění). I v ložnici s červenou, které je připisován erotický nádech, zacházejte opatrně.
 • Modrá – říká se o ní, že působí osvěžujícím a uklidňujícím dojmem. Na druhou stranu je ale chladná. Světlý odstín umí prostor zvětšit, ale pozor na tmavé odstíny, které místnost naopak zmenší.
 • Zelená – je doporučována do obýváků, ložnic i pracoven, protože uklidňuje a zlepšuje koncentraci. Zvažte, zda dáte přednost teplému odstínu (energizuje), nebo studenému (uklidňuje).
 • Fialová – také s touto barvou opatrně. Jeden čas byla v interiérech oblíbená, ale nyní se od ní opouští. Je to duchovní barva.
 • Odstíny hnědé – jako je třeba skořicová nebo kávová jsou skvělou volbou do pracoven či obýváků. Skvěle se kombinují s různými barevnými doplňky.

Optické klamy

Pokud potřebujete zvětšit nebo zmenšit interiér, použijte vhodnou barvu a správně ji využijte.

 • Malý pokoj zvětšíte světlou výmalbou.
 • Velký pokoj zmenšíte tím, že barvu nanesete na zdi, ale vynecháte strop.
 • Úzký pokoj rozšíříte tak, že nejužší stěnu vymalujete barevně.
 • Široký pokoj zúžíte tak, že dlouhou stěnu vymalujete tmavší barvou.
 • Vysoký strop opticky klesne, když na něj použijete tmavší barvu.

Co k vymalování potřebujete

Když máte rozmyšleno, jakou barvou svůj byt vymalujete, vydejte se na nákupy. Co se vám rozhodně bude hodit?

 • Dostatek barvy. Pokoj si vyměřte a spočítejte si, kolik metrů čtverečních budete vlastně malovat.
 • Válečky různých rozměrů (alespoň jeden větší na velké plochy a jeden menší na detaily).
 • Štětec zárohák, abyste bez problémů vymalovali i rohy a kouty.
 • Teleskopickou tyč, díky které se dostanete pohodlně až na strop.
 • Stírací mřížku a kbelík na míchání barvy.
 • Papírovou lepicí pásku na zakrytí zásuvek a dalších míst.
 • Sádru či tmel na vyspravení stěn.

Vymalujte rychle a čistě

Když máte všechny potřebné nástroje a náčiní pohromadě, převlékněte se do pohodlného oblečení, které si můžete zacákat a pusťte se do toho. Nejprve si udělejte přípravu. Odkliďte nábytek, zakryjte podlahu starými novinami, omeťte pavučiny či prach ze stěn. Zdi prohlédněte a případně je vyspravte tmelem či sádrou. Zabezpečte místa, která nechcete přetřít (zásuvky apod.) papírovou páskou.

Neuškodí, pokud nejprve stěny natřete penetrací. Počkejte, až zaschne a pak se pusťte do malování. Namíchejte si barvu podle návodu, smočte v ní váleček, přejeďte přes stírací mřížku, abyste se zbavili přebytku barvy a plynulými pohyby malujte zeď. S nánosem barvy začněte od stropu směrem dolů. Zpravidla jedna vrstva výmalby nestačí, takže po zaschnutí nátěr opakujte.

Po dokončení malování nechte barvu řádně uschnout a pusťte se do úklidu. Připravte si horkou vodu se saponátem, hadr, houbičku a na cákance také špachtli. Ta chvilka úsilí stojí za to. Až ve svém nově vymalovaném bytě rozestavíte nábytek, bude se vám hned lépe bydlet.

A jaké jsou vaše tipy a zkušenosti s malováním bytu? Diskutujte!

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development