element letňany

Magazín o bydlení

Jak na vymalování bytu: Barvy, postup, náčiní

Chcete dát svému bytu novou šťávu? Už se nemůžete koukat na několik let nevybílené stěny? Nebo jste se přestěhovali do nového bytu a interiér potřebuje vymalovat? Nenechávejte to na jaro. Pusťte se do vymalování hned. Aby vám šla práce pěkně od ruky, připravili jsme pro vás užitečné rady a návody.

Výběr barvy

Jasně, můžete byt vymalovat klasickou bílou barvou. Do interiérů se opět vrací, je módní a stěny snadno oživíte prostřednictvím vhodně vybraného obrazu nebo bytových doplňků. Ale ruku na srdce, nebude to trochu nuda? Navíc vhodně vybranou barvou můžete snadno a efektivně upravit dispozice bytu – alespoň opticky.

Barvy do bytu

Barvu vybírejte s ohledem na typ místnosti a její využití. O barvách, kterými chcete vymalovat byt, byste měli vědět následující.

 • Bílá – tradiční barva, která umožňuje kombinace s různými doplňky. Navíc tato barva odráží světlo a opticky zvětšuje prostor. Proto ji neváhejte použít v malých a tmavých místnostech.
 • Žlutá – také tato barva opticky rozšíří interiér. Je teplá, veselá. Dejte přednost spíše teplejším odstínům žluté, oproti těm ostrým. Žlutě se hodí vymalovat třeba v dětském pokoji nebo v kuchyni.
 • Oranžová – je pozitivní barvou, dodá vám optimismus a energii. Pozor ale na příliš syté a jasné odstíny. Ty by vám nemusely dlouho vyhovovat. V případě oranžové sáhněte po jemných, třeba meruňkových odstínech. Pozor ale, o oranžové se říká, že podněcuje chuť k jídlu.
 • Červená – podle řady odborníků bychom s ní měli v interiéru zacházet opatrně. Může totiž podněcovat agresivitu. Rozhodně ji nepoužívejte v dětském pokoji, v pracovně (mohla by narušit vaše soustředění). I v ložnici s červenou, které je připisován erotický nádech, zacházejte opatrně.
 • Modrá – říká se o ní, že působí osvěžujícím a uklidňujícím dojmem. Na druhou stranu je ale chladná. Světlý odstín umí prostor zvětšit, ale pozor na tmavé odstíny, které místnost naopak zmenší.
 • Zelená – je doporučována do obýváků, ložnic i pracoven, protože uklidňuje a zlepšuje koncentraci. Zvažte, zda dáte přednost teplému odstínu (energizuje), nebo studenému (uklidňuje).
 • Fialová – také s touto barvou opatrně. Jeden čas byla v interiérech oblíbená, ale nyní se od ní opouští. Je to duchovní barva.
 • Odstíny hnědé – jako je třeba skořicová nebo kávová jsou skvělou volbou do pracoven či obýváků. Skvěle se kombinují s různými barevnými doplňky.

Optické klamy

Pokud potřebujete zvětšit nebo zmenšit interiér, použijte vhodnou barvu a správně ji využijte.

 • Malý pokoj zvětšíte světlou výmalbou.
 • Velký pokoj zmenšíte tím, že barvu nanesete na zdi, ale vynecháte strop.
 • Úzký pokoj rozšíříte tak, že nejužší stěnu vymalujete barevně.
 • Široký pokoj zúžíte tak, že dlouhou stěnu vymalujete tmavší barvou.
 • Vysoký strop opticky klesne, když na něj použijete tmavší barvu.

Co k vymalování potřebujete

Když máte rozmyšleno, jakou barvou svůj byt vymalujete, vydejte se na nákupy. Co se vám rozhodně bude hodit?

 • Dostatek barvy. Pokoj si vyměřte a spočítejte si, kolik metrů čtverečních budete vlastně malovat.
 • Válečky různých rozměrů (alespoň jeden větší na velké plochy a jeden menší na detaily).
 • Štětec zárohák, abyste bez problémů vymalovali i rohy a kouty.
 • Teleskopickou tyč, díky které se dostanete pohodlně až na strop.
 • Stírací mřížku a kbelík na míchání barvy.
 • Papírovou lepicí pásku na zakrytí zásuvek a dalších míst.
 • Sádru či tmel na vyspravení stěn.

Vymalujte rychle a čistě

Když máte všechny potřebné nástroje a náčiní pohromadě, převlékněte se do pohodlného oblečení, které si můžete zacákat a pusťte se do toho. Nejprve si udělejte přípravu. Odkliďte nábytek, zakryjte podlahu starými novinami, omeťte pavučiny či prach ze stěn. Zdi prohlédněte a případně je vyspravte tmelem či sádrou. Zabezpečte místa, která nechcete přetřít (zásuvky apod.) papírovou páskou.

Neuškodí, pokud nejprve stěny natřete penetrací. Počkejte, až zaschne a pak se pusťte do malování. Namíchejte si barvu podle návodu, smočte v ní váleček, přejeďte přes stírací mřížku, abyste se zbavili přebytku barvy a plynulými pohyby malujte zeď. S nánosem barvy začněte od stropu směrem dolů. Zpravidla jedna vrstva výmalby nestačí, takže po zaschnutí nátěr opakujte.

Po dokončení malování nechte barvu řádně uschnout a pusťte se do úklidu. Připravte si horkou vodu se saponátem, hadr, houbičku a na cákance také špachtli. Ta chvilka úsilí stojí za to. Až ve svém nově vymalovaném bytě rozestavíte nábytek, bude se vám hned lépe bydlet.

A jaké jsou vaše tipy a zkušenosti s malováním bytu? Diskutujte!

element letňany

Počet bytů prodaných bez makléře narůstá. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Realitní trh prochází v posledních několika měsících turbulentním vývojem. Rostou ceny prodávaných nemovitostí, zkracuje se doba, kdy majitelé bytů hledali své nájemníky. Dalším trendem na realitním trhu je odklon od zprostředkovatelů. Podat inzerát je dnes díky internetu velmi jednoduché, zvyšuje se také sebedůvěra prodávajících i pronajímatelů. Jaké jsou výhody a nevýhody prodeje či pronájmu bytu bez realitního makléře?

Víte, na jaké skryté vady si dát pozor, když kupujete byt?

Podle realitních makléřů se lidé pro koupi bytu rozhodnou i během půl hodiny, a to při první prohlídce nemovitosti. Zvlášť při aktuálních cenách realit není investice do nového i staršího bytu zrovna malá. Než rezervační, potažmo kupní smlouvu podepíšete, měli byste se přesvědčit, že nemovitost nemá skryté vady. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development