Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Počet bytů prodaných bez makléře narůstá. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Realitní trh prochází v posledních několika měsících turbulentním vývojem. Rostou ceny prodávaných nemovitostí, zkracuje se doba, kdy majitelé bytů hledali své nájemníky. Dalším trendem na realitním trhu je odklon od zprostředkovatelů. Podat inzerát je dnes díky internetu velmi jednoduché, zvyšuje se také sebedůvěra prodávajících i pronajímatelů. Jaké jsou výhody a nevýhody prodeje či pronájmu bytu bez realitního makléře?

Nejnovější data největšího českého portálu zprostředkovávajícího přímý kontakt mezi nabízející a poptávající stranou ukazují, že za první tři měsíce letošního roku si lidé vzájemně prodali už třikrát více domů a bytů než za stejné období vloni. Rostl i počet pronájmů, byť pomalejším tempem. Lidi láká hlavně lepší cena, která je oproštěná od provizí, rychlost transakce a také šíře nabídky. Podle odborníků čísla nasvědčují tomu, že se realitní trh mění.

Lidé chtějí šetřit na provizích

Data, která poskytl server Bezrealitky.cz, ukazují, že si lidé v České republice mezi sebou od začátku roku prodali 623 domů a 2 100 bytů. Mezi hlavní důvody rostoucí obliby přímého prodeje patří především výše průměrné realitní provize, která meziročně vzrostla zhruba o 16 tisíc na současných 163 400 korun.

„Majitelé jsou přitom schopni zajistit většinu služeb potřebných k prodeji nemovitosti za pouhý zlomek této sumy,“ domnívá se Hendrik Meyer, ředitel portálu. Druhým důvodem je rychlost, která v době převisu poptávky nad nabídkou výrazným způsobem zvýhodňuje právě na přímo prodávající majitele. Třetím důvodem je pak možnost online prezentace – tím, jak roste internetová gramotnost české populace, se snáz hledají kupci i v regionech, které byly v minulosti spíše konzervativní.

Zajímavé je také sledovat, jak rychle po novém roce realitní trh ožil. Zatímco závěr loňského roku byl podle předpokladu spíše klidnější, alespoň co se týče prodejů a nákupů nemovitostí, letošek už jasně ukazuje, že chuť nakupovat nemovitosti Čechy neopouští. A to i přesto, že zájem mnohých se kvůli zpřísnění hypoték přesunul především do oblasti nájemního bydlení. Například v Praze je možné pěkný byt za dobrou cenu pronajmout třeba už během šesti dnů. (Tady jsme o novém fenoménu psali více.)

Největší riziko? Skryté vady

Podle realitních makléřů ovšem není koupě domu či bytu napřímo bez rizika. Hlavním důvodem jsou takzvané skryté vady, které nezkušený kupující jen těžko odhalí sám. Riziko z takového obchodu přitom plyne pro obě strany. (Přečtěte si více v článku o skrytých vadách nemovitostí.)

Lidé na prohlídku nemovitosti často nepřizvou zkušené makléře ani odborníky na technický stav budovy, koupí pak nemovitost, kterou si jen letmo prohlédnou. Často podepisují také smlouvy stažené z internetu bez konkrétních informací o daném domě nebo bytě.

„Máme řadu klientů, kteří k nám najdou cestu až po jedné špatné zkušenosti s prodejem či koupí nemovitosti bez realitní kanceláře. Onou špatnou zkušeností přitom bývají i takzvané skryté vady, které ale mnohdy mohly být odhaleny už před transakcí, kdyby byl přizván stavební inspektor,“ konstatuje realitní makléř Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality. V praxi dokonce zaznamenal případy, kdy lidé kupující nemovitost „na vlastní pěst“ ve spěchu podepsali prohlášení, že se seznámili s faktickým stavem nemovitosti, přestože vůbec neobdrželi záznam o technickém stavu budovy.

Koupě zajíce v pytli a špatně formulovaná kupní smlouva jsou hlavním rizikem při pořízení nemovitosti. Mělo by být samozřejmé, že kdo chce koupit nemovitost, měl by se dopodrobna seznámit s jejím stavem. Mezi kupujícími ale v současné době probíhá „konkurenční boj“, který v řadě případů výrazně zkracuje rozhodovací čas. Pod tlakem pak mohou lidé jednat až zbrkle. Odborníci se shodují na tom, že „laik“ nemá šanci při běžné prohlídce nemovitosti všechny závady odhalit. Řešením je proto přizvat technika, stavaře či jiného odborníka na nemovitosti.

S realitní kanceláří, nebo bez?

Oba typy prodeje či pronájmu nemovitosti mají své výhody i nevýhody. Bez zprostředkovatele zůstane majiteli více peněz, protože nemusí počítat s provizí. Z částky, kterou inkasuje, nemusí nic ukrajovat, ušetřit tak lze stovky až tisíce korun. Na druhou stranu, musí kupující či prodávající zajistit více věcí svépomocí, které ho mohou stát nejen čas, ale i finance. Zatímco realitní kanceláře mají své postupy, bez zprostředkovatele máte vše ve svých rukou a nad vším držíte kontrolu – ať už jde o termíny prohlídek nebo způsob prezentace nemovitosti. S tím se váže i další výhoda, můžete komunikovat napřímo, takže se můžete na vše vyptat a třeba i ovlivnit to, kdo bude v nemovitosti, k níž máte citový vztah žít. Při jednání, do něhož vstupuje třetí strana, to může být těžší.

Hlavní investicí do prodeje nemovitosti bez realitky, bude čas a energie. To je daň za pocit, že „vše máte ve svých rukách“. Realitní makléř, pokud je zkušený a profesionální, vám dokáže poradit i v takových maličkostech, jako je třeba příprava nemovitosti na prohlídku. (Více si můžete přečíst tady.) Vše totiž začíná už přípravou inzerátu – nafocením, napsáním textu inzerce, zveřejněním na realitních portálech. Pak následuje kolotoč schůzek a prohlídek. Zatímco realitní makléř by měl být v tomto ohledu flexibilní, vy můžete být v práci nebo na služební cestě. Následuje vyjednávání o ceně, příprava smluv, dokumentů, přepis na katastru a podobně. Nezkušenému prodávajícímu z toho může jít hlava kolem a beztak se neobejde bez právní konzultace – minimálně kupní smlouva by měla být postavena bezchybně.

Ani o jednom ze způsobů prodeje nemovitosti nelze říci, že by byl lepší než ten druhý. Vždy záleží na tom, kdo prodává, kolik má času a zkušeností. Zatímco jeden majitel udělá dobrou zkušenost s realitní kanceláří, druhý nedá dopustit na prodej bez realitky.

Čemu dáváte přednost vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development