Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Bydlet v centru, nebo na okraji Prahy

Při hledání bydlení stojíme před celou řadou otázek. Vedle toho, jestli bydlet v bytě nebo domě se často ptáme, zda se usadit v centru, nebo raději na okraji velkoměsta. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Podíváme se na ně.

Investice do vlastního bydlení je většinou závazkem na celý život. Financování bytu nebo domu se zpravidla neobejde bez hypotéky, a když už ji budete splácet, měli byste být s novým bydlením spokojení. Jestli se i tímto směrem ubírají vaše úvahy, určitě přemýšlíte také nad lokalitou, kde se natrvalo usadíte. Bude to centrum města, nebo raději jeho okraj? Záleží hlavně na životním stylu, který preferujete.

Satelitní městečka

Zatímco ještě před několika lety byla satelitní městečka jasným trendem, dnes o ně zájem postupně pomalu opadá. Důvodů je hned několik. Často jsou postavena na zelené louce, což má své výhody i nevýhody. Blízkost přírody je vykoupena tím, že bez auta se neobejdete. MHD sice do satelitního městečka jezdí, ale často to může být sporadický autobusový spoj.

Satelitní městečka také většinou nemají rozvinutou občanskou vybavenost. To znamená, že blízko nebývají školy, školky, obchody, hospody, pošta a často chybí třeba i dětská hřiště. V jisté fázi života to nemusí být na obtíž, ale v jiných zase ano. Pokud totiž budete každý den dojíždět do centra města za prací nebo vozit děti do školy a na kroužky, často strávíte v autě hodiny a vytoužené zahrady si ani moc neužijete. Na druhou stranu, podle realitních makléřů oceňují bydlení v blízkosti přírody hlavně mladé rodiny s předškolními dětmi nebo lidé, kteří sportují.

  • Pro koho je vhodné satelitní městečko – pro mladé rodiny s předškolními dětmi, pro lidi, kteří preferují aktivní životní styl (sportování, pobyt v přírodě).

V srdci samotného centra

Většina českých i moravských měst mají krásná historická centra a bydlení ve starém domě zavání romantikou. Jenže není pro každého. Pořízení bytu v samotném srdci Prahy přijde velmi draho. Navíc s sebou nese i jistá úskalí, jako jsou třeba potíže s parkováním, masy turistů nebo nedostatek běžných obchodů s potravinami, které vytlačily turistické obchůdky.

Na druhou stranu, všude je blízko. Můžete chodit pěšky, což je prospěšné pro vaše zdraví. Uvnitř centra většinou nevedou rušné dopravní tepny. Za kulturou, do divadla, do kavárny nebo na výstavu to máte kousek a nemusíte se večer trmácet MHD přes půlku města. Pokud nebudete ale zrovna bydlet blízko parku, zeleně si užijete jen sporadicky a budete se muset smířit s tím, že místo v lese budete běhat po břehu Vltavy.

  • Pro koho je vhodné srdce měst – pro lidi, kteří preferují kulturu před přírodou, a cena bytu není rozhodujícím kritériem.

Širší centrum

Jestli jste se zatím nenašli ani v jednom příkladě a hledáte kompromis, zkuste se rozhlédnout po bydlení v širším centru. Například v Praze nyní vzniká řada různých developerských projektů, které reflektují nový trend. Tedy žití blízko centra s dobrou dopravní dostupností a zároveň i blízko zeleně. Podobné projekty a výstavby nových bytových domů vznikají třeba na Praze 4 nebo Praze 5.

Tento kompromis do jisté míry kombinuje výhody obou předchozích variant. Vedle bytových domů nebo stále více oblíbených vila domů vznikají většinou i rodinné domky s kouskem zahrady.

Nové výstavby v původní zástavbě s sebou přinášejí hned několik výhod. Nevznikají na zelené louce, takže v místě už je rozvinutá občanská vybavenost i dopravní infrastruktura. Protože se jedná o širší centrum města, do samotného jádra se dostanete relativně rychle a pohodlně. Developeři myslí většinou i na blízkost přírody, proto podobné projekty vznikají nedaleko zeleně a současně daleko od hluku a ruchu velkoměsta. Mladé páry, které přemýšlí o rodině, nebo mladé rodiny si tento typ bydlení stále častěji vybírají hlavně z důvodu rychlé dopravní dostupnosti a zároveň blízkosti zeleně.

  • Pro koho je vhodné širší centrum – pro všechny, kteří preferují bydlení nedaleko centra, ale zároveň hledají klidné místo a blízkost zeleně.

Jak si vybírat lokalitu?

Ačkoli jsme shrnuli hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností, vždy záleží na konkrétním místě. Proto dobře prozkoumejte lokalitu, která vás zaujala. Prohlédněte si ji do detailu. Projděte si okolí vašeho potenciálního domova. Zjistěte, zda je to s dostupností do centra opravdu tak snadné, jak slibuje v inzerátech realitní kancelář. Je škola a školka skutečně za rohem? Není nákupní středisko pouze večerka s omezeným výběrem zboží? Zaparkujete před domem pohodlně? Je blízko dětské hřiště? Bude kam jít na procházku?

A jak jste vybírali lokalitu pro bydlení vy? Nebo stále váháte?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development